28 Haziran 2017, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

600 milyon kişi aç kalacakElif Şeyda Doğan-Atakan Aktan İZMİR-(Ege Ajans) Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “20.Uluslararası İktisat Öğrencileri Kongresi” kapsamında “Tarım ve Kırsal Kalkınma” konulu panel gerçekleştirildi.

Oturum Başkanlığını Doç. Dr. Alp Yücel Kaya’nın yaptığı panele Ege Üniversitesi Öğrencisi Gökçe Koç, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Öğrencisi İlhan Erdem ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrencisi Ezgi Binici Turnuş konuşmacı olarak katıldı.

“İklim Değişikliğinin Dünya ve Türkiye Tarımına Ekonomik Etkileri” konulu sunumu yapan Gökçe Koç, dünyanın son dönemlerde yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan iklim bozukluklarının tarım verimliliğine etkileri üzerinde durdu.

Tarımdaki verimlilik oranlarının doğrudan iklim değişiklikleri ile bağlantılı olduğunu söyleyen Koç, Türkiye’de her on yılda bir tarımsal verimliliğin yüzde 15 ile 25 arasında, dünyada ise yüzde 1 ile 5 arasında azaldığını belirtti. Tarımsal üretim sistemleri ve tekniklerinde değişiklik yapmak zorunda bırakan iklim değişikliklerinin önüne geçilebilmesi için bilinç yaratılması gerektiğini söyleyen Koç, atmosfer problemleri, doğal kaynakların yanlış kullanılması ve karbon gübreleme hakkında bilgi verdi. İklim değişikliklerinin yalnızca tarımsal verimliliği düşürmediğini, dünyanın ömrünü kısalttığını vurgulayan Koç, “İklim değişikliği bu hızla ilerlerse 2080 senesinde 600 milyon aç insan olacak” diye konuştu.

ENDÜSTRİ 1.0’DAN 4.0’A YOLCULUK

“Türkiye Ekonomisinin Kalkınmasına Tarım ve Sanayi Sektörünün Geleceği” adlı sunumu yapan İlhan Erdem, endüstri 4.0’ın, Almanya’nın 2020’ye dair olan bir teknoloji projesiyken, büyük Alman sanayi devleri tarafından 2013’te kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erdem, “Şubat 2014’te Türkiye’de kullanımı kabul edilen gelişmiş endüstrileşme olan endüstri 4.0, üretim sistemindeki ana parçaların kendi arasında entegre çalışmasıdır. Bu teknoloji bize, yenilenebilir enerjinin korunması, siber güvenliğin sağlanması, bilişim ve teknolojinin gelişmesi avantajlarını sağlıyor” dedi.

“1980 Sonrası Değişen Dünya Konjonktürü Etkisinde Arjantin’de Kır Politikaları ve Köylü Muhalefeti” konulu sunumu yapan Ezgi Binici Turmuş ise 1983 senesinden itibaren dünyaya yayılan neo-liberal politikaların Arjantin özelinde diğer tarım piyasalarını da nasıl etkilediğini ve köylülerin buna nasıl muhalefet gösterdiğini anlattı.

27 Nisan 2017
Etiket; iklim değişikliği, tarımda verimlilik. ege ziraat, ege iktisat, gökçe koç, ezgi binici turmuş Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
600 milyon kişi aç kalacak
İŞKUR 6 bin işverenle görüşecek
En çok o izleniyor
Göz kamaştıran taşlar
Doğaltaş şöleni
18 milyar doları katlayalım
Gastronomi turizmi büyüyor
Zeytinyağı kalite yarışması Türkiye'de
İzmir'de Ramazan öncesi gıda denetimi
Ramazan pidesi 2 liradan satılacak
Türk balıkları Balkanlara yüzecek
Egeli turizmciyi sevindiren haber
Agora-Kadifekale-Kemeraltı mercek altında
Ödemiş'e 'Yıldırım' destek
İstanbul, İzmir'e göç ediyor
Geçici serbest bölge kayıt dışını çözebilir
Türk Savunma Sanayi, dünyada üstünlük kurabilir
Aliağa'da esnaftan tepki
Türkiye uçmaya devam ediyor
Küçük yatırımcıya uyarılar
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
15 Temmuz Demokrasi Marşı
 
Atletico Madrid-Bayern Münih özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir