26 Şubat 2020, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Antandros İçin Destek Arayışı 
BALIKESİR'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk'ta bulunan tarihi Antandros kenti ile ilgili çalışmalar yürüten Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Sakaroğlu, beraberindeki heyet ile destek için TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti. Heyette bulunan ve kentin arkeolojik kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Gürcan Polat, "Bölgenin turizm açısından kalkınmasına katkı sağlayacak bir antik kente sahibiz. Antandros, Efes antik kenti gibi bir marka olabilir" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyarete Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Sakaroğlu'nun yanı sıra derneğin kurucu yönetim kurulu üyesi Gülçin Cömert ve antik kentin arkeolojik kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Gürcan Polat ta katıldı. Gruba CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça eşlik etti.

CHP'Lİ VEKİL DESTEK İSTEDİ

CHP Balıkesir Milletvekili Havutça, Antandros'un dünyada marka olabilecek büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Yaz tatillerini Edremit Körfezi'nde geçiren Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in ilçeye hemşehri olduğunu belirten Havutça, Antandros ile ilgili farkındalık yaratmak için tecrübeli siyasetçiden destek istedi.

"EFES ANTİK KENTİ GİBİ BİR MARKA OLABİLİR"

Prof. Dr. Gürcan Polat, Antandros antik kentinin büyük bir kazı alanı olduğunu, çalışmalarını 2000 yılından bu yana sürdürdüklerini söyledi. Yaptıkları çalışmaların yöreye, bölgeye, ülkeye katkı sağlaması için çabaladıklarını belirten Gürcan, "Bölgenin turizm açısından kalkınmasına katkı sağlayacak bir antik kente sahibiz. Antandros, Efes antik kenti gibi bir marka olabilir. Bunun için projelerimiz bulunuyor. Bu projelerden birisi, antik gemiler inşa edip, Roma'nın kurucusu Aeneis'in izlediği rotayı izlemek suretiyle Altınoluk'tan Roma'ya gitmektir. Bu konuda İtalyanlarla ortak hazırladığımız Avrupa Birliği projesi de bulunuyor. Avrupalı meslektaşlarımız kadar İtalyanlar da bu projeye çok sıcak bakıyor. Gemilerin inşası ile yolculuğun tamamı da belgesel film olacak" diye konuştu.

ÇİÇEK'TEN DESTEK SÖZÜ

Antandros'u en kısa zamanda ziyaret edeceğini belirten TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bu kentin Efes gibi turizme kazandırılması için yapılacak girişimlere destek olacağını söyledi. Çiçek, Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği'nin TBMM'nin bünyesinde bulunan Mustafa Necati Kültür Evi'nde fotoğraf sergilerini açabileceklerini ve kendisinin de açılışa katılabileceğini söyledi.

AENEAS PROJESİ'NDE NELER YAPILACAK

Avrupa Birliği Bakanlığı, Antandros Şehrini Kurtarma ve Yaşatma Derneği ve Pro Loco Castro ortaklığıyla ortaya konan 'Anadolu-Avrupa Mitolojik Tarihsel Birlikteliği Castro-Antandros' adlı projenin çıkış noktasını, Truvalı kahraman Aeneas oluşturdu. Proje 25 Nisan 2011'de Avrupa Birliği tarafından onaylandı. Ardından 7 Temmuz 2011'de Altınoluk ile Castro kardeş şehir oldu. Bu proje için yan projeler hazırlandı. Örneğin Truva'dan Altınoluk'a gelen bir dağ yolu belirlenecek ve 'Aeneas Yolu' olarak kültür turizmine açılacak. Yol üzerinde antik döneminin canlandırılacağı küçük konaklama yerleri, İda'nın doğal güzelliklerinin tanıtılacağı, burada elde edilen bitkilerden yapılan yemek ve içeceklerin sunulduğu tesisler inşa edilecek.

11 Temmuz 2014
Etiket; Balıkesir, Edremit, Altınoluk, Antandos, haberegeli, haberegel, .com, Mehmet Sakaroğlu, Cemil Çiçek Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu yenilgiyle tanıştı
Kaf Kaf direniyor
Ne Bal Kes ne Kaf Kaf
Ne Şeytan Ne Bal Kes...
Uzun yaşamın sırrı burada
Transferin şampiyonu Kaf-Kaf
Hapis Cezası Kapıda!
Balıkesir'de Okullara Tatil
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir