20 Temmuz 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bu Fotoğraf İzmir Körfezindenİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin denizden ve karadan gerçekleştirdiği temizlik çalışmalarına rağmen Körfez’den toplanan çöp miktarındaki artış dikkat çekiyor.

2014 yılının ilk 4 ayında denizden toplam 671 ton çöp toplayan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları İzmir Körfezi’ni temiz tutmaları konusunda özenli olmaya çağırdı. Kirliliğe neden olan başlıca etkenin, kaynak ve derelere atılan çöplerin yağışlarla denize taşınması olduğu açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Körfezi’ndeki yüzeysel atıkları temizlemek amacıyla dört koldan çalışmaya devam ediyor. Yoğun rutin temizliğe rağmen, özellikle dereler yoluyla körfeze taşınan çöp miktarındaki artışın dikkat çektiğini belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşları İzmir Körfezi’nin temizliğini devamlı kılmak konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.

Deniz yüzeyinde çeşitli nedenlerle biriken katı, sıvı, yağ ve petrol türü atıklar, düzenli olarak Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Körfez Denetim Ekibi’ne ait Mavi Körfez-2 ve Çevre-1 gemileri ile deniz süpürgesi tarafından temizlenirken, yüzeydeki kirliliğe ise kara ekibi müdahale ediyor.

Körfezi temiz tutmak için büyük çaba harcadıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Kirliliğe neden olan başlıca kaynak, derelere atılan çöplerin yağışlarla denize taşınması. Rutin temizliklerde, ot, yosun gibi olağan çöplerin yanısıra doğada yok olması mümkün olmayan pet şişe, teneke, naylon poşet gibi atıklara rastlıyoruz. Dere ağızlarında ise ev eşyaları ve hayvan ölüleriyle bile karşılaşıyoruz. Karadan ve denizden yoğun bir şekilde temizlik yapmamıza rağmen ne yazık ki, denizden topladığımız atık miktarında giderek bir artış gözlemliyoruz. Rakamlar da bunu açıkça ortaya koyuyor. 2013 yılında körfez yüzeyinden 1730 ton çöp topladık. Son yağışların ardından 2014 yılının Ocak ayında 78 ton, Şubat ayında 90 ton, Mart ayında 153 ton, Nisan ayında ise 350 ton olmak üzere bugüne kadar toplam 671 ton çöp topladık. Vatandaşlarımızı, bu konuda biraz daha özenli ve dikkatli olmaya davet ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen temizlik çalışmalarında körfezden toplanan çöp miktarı son 10 yılda oldukça arttı. Körfezden 2002 yılında 112 ton, 2003 yılında 190 ton çöp toplanırken, 2006 yılında bu rakam 515 tona çıktı. 2009 yılında 724 ton, 2010 yılında 646 ton, 2011 yılında da 768 ton çöpü temizleyen belediye, 2012 yılında ise körfez yüzeyinde 1600 tona yakın çöp topladı.

02 Mayıs 2014
Etiket; izmir körfezi, izmir körfez çöp Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yüzmeye az kaldı
Körfezde Denizanası İstilası
Çakabey Nihayet İzmir Körfezinde
İzmir Körfezi'nde işler iyi gidiyor
İzmir Körfezi'ne balık akını
Yüzülebilir Körfez'e bir adım daha
Belkahve tünelinde çalışmalar hızlandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir