23 Ocak 2021, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Çocuk Genetik Sempozyumu DEÜ'de yapıldıKuruluşunu yakın zamanda tamamlamış olan Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği’nin, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Genetik Hastalıkları Bilim Dalı ev sahipliğinde düzenlediği “I. Ulusal Çocuk Genetik Sempozyumu”, yerli ve yabancı akademisyenlerin katılımı ile yapıldı.

Derneğin, İnciraltı Yerleşkesi Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda iki gün süren etkinlikte, Almanya Charité, Universitätsmedizin Berlin, Institut für Medizinische Genetik und Humangenetik" departmanından Prof. Dr. Stefan Mundlos genetiğin geleceği üzerine konuşma yaptı. Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ergül Tunçbilek, dünyada ve ülkemizde genetiğin büyük bir hızla önemli bir noktaya geldiğini belirtirken, “2000’li yıllarda genetik artık çok popüler, güven duyulan, inanılan bir bilim dalı haline geldi. Bu kadar hızlı ve sansasyonel bir şekilde popülerize olan bu bilim dalı ile ilgili ortalıkta yanlış yorumlanan bilgiler de dolaştı. Bugün artık yazılı, sözlü basında, ilanlarda her yerde genetiği görüyoruz. İnsanlar genetiğin yaptıklarına, yapacaklarına büyük hayranlık duyuyorlar ve aynı zamanda çekiniyorlar. Belki hayatın doğal akışına biraz fazla müdahalecilik olarak görüyorlar. Bu nedenle eğer genetik tıpla ve çocuk hastalıkları ile bu kadar iç içe olacaksa, çok iyi yetişmiş, olayları çok iyi özümsemiş, bunları anlayabileceği şekilde hasta yakınına sunabilen, çözümler sunan kişilere ihtiyaç var. Bu bakımdan çocuk genetik uzmanlarına önümüzdeki yıllarda büyük görevler düşecek” ifadesini kullandı.

DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, “Böyle tarihi bir sempozyuma ev sahipliği yapmış olmamız bizim için bir onurdur. Yıllar önce benim de hocalarım olan, genetikle uğraşan hocalarımın ne kadar özveri ile zorlukları başardıklarını bugün çok daha iyi anlıyorum. Dünyanın kabul ettiği bir gerçek var ki bu da, artık bir çok hastalığın genetik olarak tanısının ve tedavisinin yapılabileceği. En büyük buluşlar insanlık için en büyük destek ve umuttur. Geleceğin insanlık için en önemli bilim dallarının başında genetik olacak” dedi.

Sempozyum Eş Başkanı ve DEÜ Tıp Fakültesi Çocuk Genetik Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Erçal da konuşmasında, “Genetik, multidisipliner bir daldır. Pediatri (Çocuk) Servislerinde yatan olguların yarısından fazlasında genetik bir nedenin bulunması, çocuk genetik konusundaki bilgi ve eğitimin önemini ortaya koyar. Ülkemizde her zaman saygıyla anacağımız ‘Klinik Genetik Hizmeti’nin kurucularının büyük çoğunluğunun pediatrist olması bir rastlantı değildir. Bu nedenle özellikle pediatristlere, genetik bilimindeki gelişmeleri aktararak bilgi düzeyini yükseltmek, sadece hastalarımıza çağdaş sağlık hizmeti vermek değil, aynı zamanda hepimizin hedefi olmalı. Çünkü genetik danışmanlık artık çağımızda tıbbi hizmetin altın standardıdır. Çocuk genetik yan dal uzmanlığı asla tıbbi genetik uzmanlığının alternatifi değildir. Çünkü çocuk genetikçi olgunun sadece genetikle ilişkili sağlık sorunları ile ilgilenirken, tıbbi genetikçi ilgi alanı daha da genişleyerek yakın akrabalar da dahil olmak üzere tüm aileyi kapsar. Bu nedenle ilgili meslektaşlar birbirlerinin tamamlayıcısı olarak çalıştıkları taktirde ideal sağlık hizmeti verilebilmesi olasıdır. Bugün hem kurumumuzda hem de başka alternatif kurumlarda tıbbi genetikçi, moleküler biyolog ve pediatrik genetikçinin bir arada uyum içinde çalıştıkları örnekleri vardır. Bu örneklerin giderek artacağı umudunu taşıyorum. Derneğimizin ilk eğitim etkinliğinin programlamasında eksiklerimiz olabilir. Derin bilgileri ile etkinliğimizi zenginleştiren aramıza Almanya’dan katılan üç değerli misafir konuşmacımıza, ülkemizden yoğun destek veren konuşmacı ve oturum başkanı hocalarımıza ve sponsorlarımıza içten teşekkür ederim” dedi.

27 Eylül 2013
Etiket; çocuk genetik sempozyum, ulusal çocuk genetik, tülay canda, deü sempozyum, Derya Erçal Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


DEÜ Tıp'ın 37. yıl gururu
İzmir Tıp Camiası Yasta
DEÜ Tıp Fakültesinin 36. Yılı Kutlandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir