25 Mayıs 2020, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ege, Özgecan için ayaklandıMersin Tarsus'ta hunharca öldürülen üniversiteli Özgecan Aslan için İzmir adeta ayaklandı. Gediz Üniversitesi'nde aralarında farklı ülkelerden yabancıların da yer aldığı kız ve erkek öğrenciler, matem rengi siyaha büründü, İzmir Seyrek'teki kampüste omuz omuza verdi.

Özgecan'ı vahşice öldürüp yakanlar lanetlendi, kadına şiddetin son bulması için çağrıda bulunuldu. "Türkiye bu acıları bir daha yaşamasın, Özgecan'lara yenileri eklenmesin" denildi, bu olayın takipçisi olunacağı mesajı da verildi. Ardından da sessiz eylem yapıldı, Türkiye'yi yasa boğan cinayete duyulan öfke ve yaşanan acı gençliğin yüzüne yansıdı. Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri de çeşitli etkinliklerle vahşi cinayeti kınadı.

Kemeraltı'nda esnaf dükkanlarına siyah kurdele astı.

Urla'da vatandaşlar, sessiz çığlık adını verdikleri yürüyüşüyle Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde de çeşitli gruplar protesto gösterisinde bulundu.

İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi "Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi için; devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını, aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar, ana-baba eğitim programları başlatılmasını, evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını, öldürülen ya da şiddet uğrayan kadınların; giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmaktadır. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını" istedi.

İzmirli AK Partili kadınlardan Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanı Prof. Dr. Nükhet Hotar ve AK Parti İzmir milletvekilleri İlknur Denizli ve Nesrin Ulema da yaptıkları açıklamalarda idam ve hadım cezalarının da kamuoyunda tartışılabileceğini dile getirdi. Selçuk Belediye Başkanı Dr.Zeynel Bakıcı,ailesinin onay vermesi halinde ilçeye Özgecan Aslan'ın heykelini dikeceklerini söyledi.

CHP PROTESTOSU

Bu arada Bayraklı adliyesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformunun açıklama yaptığı sırada,CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven'in grubun en öne geçmesi üzerine protesto sesleri yükseldi. Gruptakiler meselenin siyaset malzemesi yapılmamasını istedi. Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi - DEÜ Tıp Fakültesi öğrencileri, fakülte dekanlığı, İzmir Tabip Odası ve SES'in de destek verdiği eylemle Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti

16 Şubat 2015
Etiket; özgecan protestosu, özgecan aslan eylem, izmir özgecan eylemleri Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir