20 Haziran 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 
Erdal Çil

Yusufcuk

 

Güzel, yakışıklı, inleyen anlamları olan Yusuf ismini çok sevmişimdir. Sırf bu ismi taşıdıklarından dolayı da Yusufların ayrı bir önemi olmuş hayatımda ve biraz daha yakın tutmuşumdur kendime onları.

Bir de aynı ad ile anılan hatta onu biraz daha sevdirecek şekilde gugukçuk kuşlarına verilen ‘Yusufçuk’ ismi de sizi bilmem ama beni Yusuf’lara büsbütün bağlar ve her ötüşlerinde alır başımı giderim çok ötelere.

Hayvanın da vefalısı olur mu demeyin! Açın bakın bütün kitaplara, kaynaklara ve gugukçukların eşlerinden başka kimseyle bir daha eş olmadıklarını, üstelik eşi ölmüş olsa bile bir daha asla başkasıyla eş olmadığını kendiniz de okuyun. Tek başına gördüğünüzde ‘kumru’ denecek olsa bile onlardan söz açıldığında hep ‘kumrular’ deriz. Hatta biraz daha ileri gidip o an eşlerden birini görmemiş olsak bile ’çifte kumrular’ deriz ve şayet hayatta ölmemiş ise diğeri, sanki kendisini düşündüğümüzü anlamış gibi çok geçmeden gelir hemen eşinin yanına ve birlikte girerler gönül objektiflerimize.

Anadolu insanı, onlarda hep kendinden bir şeyler bulmuş. Bu yüzden kumrulara ait hemen bütün hikâyelerde, özlem, aşk, acı çekme, hasret, vefa, saygı gibi içimizi ısıtan bir şeyler buluruz.

Hayatta hepimizin yapmak isteyip yapamadığı, tamamlayamadığı, birilerine karşı manevi de olsa borçlu kaldığımız bir yanımız oluyor. Bu bazen çok yakınlarımız da olabiliyor. Biliyoruz ama yapmak için kendimizde o gücü göremediğimiz, sıkışıp aciz kaldığımız o buhran dönemlerinde penceremizden içeri süzülen o sese kulak verin. Nerede olduğuna bakmayın, tek mi çift mi olduklarını aramaya da gitmeyin; sadece o hikâyelerdeki iki çoban, iki kardeş ya da annesinin sözüne karşı mahcubiyet duyan küçük Yusuf’un peşine takılın ve sıyrılın kendinizden. Düşün çöllere ve Hazreti Yusuf’un içine atıldığı kuyunun başına kadar gidin. Orada onunla tanışın, onun derdini dinleyin. Sonra geri dönün’ Döneceksiniz elbette. Ama bir çoban kavalının nağmesinde, ama bir yusufçuk kuşu suretinde. Dönün ve bir izleyin bıraktığınız yerleri ve çekin kendinizi içine düştüğünüz girdaptan.

Meğer ne çok büyütüyormuşsunuz kendinizi de dertlerinizi de değil mi? Bak; sizsiz de sürüyor hayat ve sürecek de nitekim. Hayatta hiçbir şey, bir tek size bağlı değil ve herkes kaderini yaşayacak. Üzerinize acımasızca gelmesine fırsat bırakmayın sadece. Görebilseniz sekiz yüz katınız olabildiğini ve bulunduğunuz katın çok değil bir kat üstüne çıkmanız gerektiğini.

Eskiler:’Tebdili Mekân’ demişler, Psikiyatrist Mustafa Merter: ‘Sekiz yüz katlı İnsan’ demiş. İlla ki tebdili mekân demek turizm demek ve ulaşım araçları demek de olmuyor. Bizim araçlarımız ücretsiz ve kolay ulaşılabilir. Bir Yusuf ismi, bir Yusufçuk ötüşü bile sizi bizim yolculuğa götürebilir.

Yeter ki isteyin!

Bende de yıllardır korkuya dönüştü itiraf edeyim. Onları duymadan güne başlarsam, ya onu kırmış olursam, ya bir daha buraları hepten terk ederse…..

Zaten onlar sıcak iklimlerin kuşları. Sıcaklık görmedikleri ortamlarda bulunmuyorlar. Acaba uyanıp onları dinlememiş olmamı kendilerine karşı bir soğukluk olarak görüp de sesleri kesilir mi diye hep korkarım.

Neyse sizi biraz rahatlatayım. Bu sabah yorgunluktan uyuya kalmıştım. Günün ilk başlangıcında müptelası olduğum o sesin sahiplerini şimdi de duyuyorum. İçeriden sıcaklık görmemiş olsalar bile, gün içinde dışarıdaki sıcaklığın artması onları hayatımızda tutuyor. Bütün mesele bizim onları duymamızda ve sadece kulak vermemizde.

Bütün soğukluğumuza, bütün küçülmüşlüğümüze, bütün bencilleşmemize rağmen bizi terk etmeyen birilerinin olduğunu bilmek bile ayrı bir mutluluk veriyor ve ben karşı balkon komşumuz İnci Hanım’ın: “ bıktım şu kuşların pisliğini temizlemekten” serzenişlerine rağmen bizi hoş gören sımsıcak iklimin elçilerini gözlüyorum.

Onların pislemeleri temizlenebilir ama ya sözde aklı olanların yaptıkları kirlilikler?

 

27 Temmuz 2015 Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Yazarın Diğer Yazıları
Her devrin simsarları
Bir yurtseven torun Semra Hanım
Vakit Şafak Vakti
Merhaba otistik çocuk
Yeni Gün Sazak'lar
Hedefi Turan olanlar
Tamam mı devam mı yoksa aman mı?
Çaycı Kerim'in selamı var
Tek adam!
Akademiye düşen kan
Daüssıla
TÜRK
Ustalar neredesiniz?
Engelsiz engelli raporları
Kim Kimi Kullanıyor
Yerelden genele yansıyanlar
Avuntu sektörü
Can dostu
10 Kasım
Şampiyonların Hocası
 

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir