17 Eylül 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Harvard'da Türkçe Öğretiyorlar!



 
AYVALIK'taki Cunda (Alibey) Adası'nda, Harvard Üniversitesi'ne bağlı kurulan Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu (Intensive Ottoman and Turkish Summer School) 17 yıldan bu yana dünyanın farklı ülkelerinden gelen eğitmen ve öğrencileri buluşturmaya devam ediyor. Yaz okulunda doktora düzeyinde eğitim gören öğrenciler Osmanlı Türkçesi öğrenerek Osmanlı kültürünü tanıyor.

Harvard Üniversitesi'nde dersler veren Prof.Dr. Şinasi Tekin ve Prof.Dr. Gönül Tekin çifti tarafından 17 yıl önce Cunda Adası'nda kurulan Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu, Osmanlıca'nın öğrenilmesini sağlayarak ülke tanıtımına katkı sağlıyor. Bu yıl, 3 Türk öğrenci ile birlikte 19 yabancı öğrenciye yoğunlaştırılmış Osmanlı Türkçesi eğitimi verildiğini söyleyen Okul Müdürü Doç.Dr. Selim Kuru, okulun Cunda Adası'nın ününü yurt dışına taşıdığını belirterek, şöyle dedi:

"Temmuz ayının ilk pazartesi gününden Ağustos ayının ikinci hafta sonuna kadar gerçekleşen eğitimlerde, iki ana ders ve iki destek dersi veriliyor. Ana dersler; 'Erken Dönem Osmanlı Türkçesi' ve 'Geç Dönem Osmanlı Türkçesi' ismiyle gerçekleşirken, destek derslerinden biri Farsça-Arapça bir diğeri de Türkçe olarak düzenleniyor. Okulumuz bu yıl, 3 Türk öğrenci ile birlikte 19 yabancı öğrenciye yoğunlaştırılmış Osmanlı Türkçesi eğitimi veriyor."

Bu yıl yaz okuluna ABD'nin, Harvard, Yale, Berkeley, Arizona, Chicago, Nort Carolina ve Georgetown üniversitelerinden öğrenci almaya başladıklarını kaydeden Doç.Dr. Kuru, Norveç, İngiltere ve Almanya'daki üniversiteler ile beraber Türkiye'den de Koç Üniversitesi öğrencilerinin yaz okulunu tercih ettiğini belirtti.

"OSMANLICA EN İYİ TÜRKİYE'DE ÖĞRENİLİR"

Yaz okulunu 2004 yılında vefat eden eşi Prof.Dr. Şinasi Tekin ile birlikte yoğun çaba harcayarak kurduklarını anlatan Prof.Dr. Gönül Tekin, ABD Eğitim Bakanlığı'nın, Osmanlıca Yaz Okulu ile, ilk kez yaşayan bir dilin değil klasik bir dilin eğitimini veren bir okulu tanıdığını dile getirdi. ABD'nin en ünlü üniversitesinin Türkiye'de gerçekleştirilen bir programı desteklemesinin de övünç kaynağı olduğunu ifade eden Tekin, şöyle devam etti:

"Modern Türkçe ile Osmanlıca arasında kelime ve alfabe farklılıkları dışında hiçbir fark yok. Nasıl yabancı bir dil en iyi o ülkede öğreniliyorsa Osmanlıca-Türkçe de doğal olarak Türkiye'de öğrenilmeli diye düşündük ve okulun Türkiye'de açılmasına karar verdik."

"ÖĞRENCİLER, TÜRKİYE'Yİ TANIYOR"

Okulun Türk kültürünün tanıtımı yolunda önemli bir misyon üstlendiğini söyleyen Prof. Dr. Gönül Tekin, Cunda'daki kendilerine ait evi okul binası olarak kullanmaya başladıklarını bildirdi. 2003 yılında Koç Üniversitesi Vakfı tarafından adadan alınan bir binanın Osmanlıca Yaz Okulu'nun hizmetine sunulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tekin, şöyle konuştu:

"Şimdi bu iki binada birden eğitim yapıyoruz. Programın temel amacı Osmanlı Türkçesi öğrenimi olmakla birlikte, bir yanı da yurt dışında Türkiye'yi tanıtacak konuma gelebilecek yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bir buçuk aylık bir dönem içinde Türkiye'de ve bu cennet Cunda Adası'nda bulunmalarını sağlamaktı. Bunu başardık. Öğrenciler Türkiye'yi tanıyor. Kendi adıma, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz adına çok mutluyum."
19 Ağustos 2014
Etiket; Harvard Üniversitesi, Balıkesir, Ayvalık, Cunda, Osmanlı Türkçesi, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu yenilgiyle tanıştı
Kaf Kaf direniyor
Ne Şeytan Ne Bal Kes...
Uzun yaşamın sırrı burada
Transferin şampiyonu Kaf-Kaf
Hapis Cezası Kapıda!
Balıkesir'de Okullara Tatil
Hangi İller de Okullar Tatil
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir