14 Ekim 2019, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Kuş Cenneti Milli Park Oluyorİzmir Sasalı'da bulunan yüzlerce kuş turunun binlerce üyesinin bulunduğu kuş cenneti için, müjdeli haber , Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan geldi.

Kuş cennetini de barındıran Gediz Deltası'nın Milli Park statüsüyle daha geniş korumaya kavuşması için çalışma başlattıklarını açıklayan Eroğlu, Alan üzerindeki olumsuz baskılar azaltılacak, koruma faaliyetleri ön plana çıkacak dedi.

İzmir'de yüzlerce kuş türünün binlerce üyesine ev sahipliği yapan Kuş cenneti, Gediz Deltası'nın 8 bin hektarlık bir alanını kapsıyor. Bu alan su kuşları açısından önemli sulak alanları kapsayan uluslararası RAMSAR Sözleşmesi'nce 1982 yılından beri koruma altında olan Türkiye'nin tek yaban koruma sahası. Tamamı 1. derece SİT alanı olan delta, nesli tehlike altında olan tepeli pelikanın Türkiye'de ürediği ve kışı geçirdiği ender alanlardan biri. Flamingoların da ürediği iki alandan biri olan deltayla ilgili sorunlar, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in önergesiyle TBMM gündemine taşındı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, önergeye yanıtında İzmir Kuş Cenneti'nde son yıllarda yoğunlaşan koruma çalışmalarını anlattı. Bakan Veysel Eroğlu, Gediz Deltası'nın Milli Park olarak ilan edilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Bakan Eroğlu'nun açıklamasında, İzmir Kuş Cenneti (Gediz Deltası), 90 bin 800 hektar büyüklüğünde olup 20 bin 400 hektarlık kısmı RAMSAR alanıdır. Gediz Deltası Yönetim Planı 29 Nisan 2014'te onaylanarak yürürlüğe girmiş olup, 2014 - 2018 yılları arasında deltanın korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar bu plan dahilinde gerçekleştirilmektedir. Başta Homa Dalyanı'nın rehabilitasyonu olmak üzere birçok faaliyet bulunmaktadır. 5 yıldır düzenli olarak tatlı su satın alınarak deltaya su girişi sağlanmaktadır. Alana daha fazla tatlı su girişi sağlanabilmesi için bölgede bulunan pompaj ve kanal sistemleri onarılarak çalıştırılmaya başlanmıştır. Kaçak balıkçı barakaları yıkılarak daha estetik ve düzenli balıkçı barınakları yapılmıştır. Alanın büyük çoğunluğu çitle çevrilerek yabancı hayvan ve insan girişi önlenmiştir. Başıboş köpekler her yıl düzenli olarak toplanmakta, kuluçka bölgelerine zarar vermesi önlenmektedir denildi. Yine Bakan Eroğlu'nun açıklamasında çalışmalarda ilgili olarak, Çamur çürütme ve kurutma tesisinin faaliyete geçmesini müteakip alanda çamur depolama kalmayacaktır. Su kirliliğini önlemek maksadıyla koruma eylem planı uygulamaya aktarılmıştır. İzmir 2 No'lu Koruma Kurulu, tabii haliyle alanda bulunmaması gereken bitki türlerinin uzaklaştırılması yönünde karar almış olup söz konusu karar alan yönetim planında bir faaliyet olarak yer almaktadır. Dalyan, ada ve yarımadaların yok olmaması için bakanlığım gerekli iyileştirme çalışmalarını yürütmektedir. Delta, bölgede bulunan en önemli ekoturizm merkezlerindendir. Yeni bir ziyaretçi merkezinin yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir denildi. Bu çalışmaların olumlu olduğunu dile getiren yöre halkı ise, Kuş cennetinin milli park statüsüne kavuşmasıyla, kuşların daha güvenli ve daha iyi şartlarda yaşamlarının sağlanmış olacağını söyledi.

24 Ağustos 2014
Etiket; Veysel Eroğlu, İzmir, Sasalı, Kuş Cenneti, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
TSYD İzmir'den görkemli veda
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir