25 Mayıs 2020, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'in tarihi depolada çürüyorYaşar Üniversitesi akademisyenleri, İtalya, Rusya ve Danimarka’daki üniversitelerde görevli meslektaşları ile birlikte ortak yürüttükleri AB projesinde, son yıllarda ziyaretçi sayılarında büyük düşüş yaşanan müzelerin, sorunlarını tespit etti, ziyaretçi çekebilmeleri için çözüm yollarını tartıştı. Geçen yıl Avrupa’da başlayan NetMUSE projesi, Roma’da düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Kültürel Miras Yönetimi Kongresi 2013 ile son buldu. İzmir’deki müzelerin durumları da kongreye katılan Yaşar Üniversitesi akademisyenleri tarafından sunuldu.

ROMA’DA İZMİR MÜZELERİ ANLATILDI

Kongreyi değerlendiren Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İge Pırnar, “Klasik müzeler artık ziyaretçi toplamıyor. Son derece boş ve yalnız müzeler. Müzeler, topluma hizmet için yaşayan, sürdürülebilir, aktif yerler haline dönüşmek zorunda. İzmir de elindeki tarihi varlıklarının yüzde 90’ını depolarda tutup sergileyemiyor. Bir an önce mega müze projesi; İzmir’in simgesi olacak bir yapıyla birlikte hayata geçirilmeli. Bu alan sadece tarihi eserlerin sergilendiği değil, butik müzelerin, kültür ve sanatın da bulunduğu bir kampüs şeklinde yapılmalı.” dedi. Yaşar Üniversitesi, Rome Tre Üniversitesi - İtalya, Saint Petersburg Ekonomi ve Finans Üniversitesi - Rusya, Aarhus Üniversitesi – Danimarka ve La Sapienza Üniversitesi – İtalya, ortaklığında Şubat 2012’de başlayan sürdürülebilir turizm ve kültürel miras için müzelerin durumlarının incelendiği Avrupa Birliği destekli NetMUSE projesi, Roma’da düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Kültürel Miras Yönetimi Kongresi 2013 ile son buldu.

İZMİR EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Üniversitelerin bulunduğu şehirlerdeki müzelerin incelendiği ve aktif müzeler haline dönüştürülmeleri için gerekli önlemlerin tartışıldığı kongreye, Yaşar Üniversitesi’nden İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. İge Pırnar, Doç. Dr. Çağrı Bulut ile Yrd. Doç. Dr. Özge Can katıldı. İzmir, kongrenin ikincisine ev sahipliği için yarıştığı Rusya’nın Saint Petersburg şehrini geride bırakmayı başardı. İzmirli akademisyen Özge Can’ın sunumu da en iyi bildiri ödülünü aldı. Konferansa Prof. Dr. İge Pırnar ve Doç. Dr. Çağrı Bulut, “Bu projenin en büyük amacı, müzelerin nasıl yaşayan yerler haline getirilip ziyaretçi çekebileceğini araştırmaktı. Bunun için öğrencilerimizle İzmir’de özellikle tarihi eserlerin sergilendiği müzelere gittik. İlgi çekici hiçbir tarafı olmadığını, son derece boş ve yalnız müzeler haline geldiklerini tespit ettik. Artık dünyada müzeler sürdürülebilir müzelere dönüşüyor. Turistlerin yanı sıra yerel halkın da kullanabileceği, zevk alabileceği, çocuklar, yaşlılar ve tüm kesime yönelik faaliyetlerle yaşanabilir müzeler yaratılması gerektiği gerçeği ortada” diyerek sorunları anlattı

ZİYARETÇİ SAYILARI HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR

İzmir’de müzeleri ziyaret edenlerin sayısının her geçen yıl düştüğünü kaydeden Pırnar ve Bulut, “2012’nin ilk 9 aylık döneminde 2 milyon 561 739 kişi kentimizdeki müzeleri ziyaret ederken bu yılın aynı döneminde yüzde 10’luk bir düşüşle 2 milyon 307 bin 735 kişi ziyaret etti. Arkeoloji Müzesi’nde düşüş yüzde 50’nin üzerinde. 2012’nin aynı döneminde 14 bin 337 kişinin ziyaret ettiği müzeyi 2013’te sadece 6 bin 785 kişi gezdi. Bu rakamlar, müzelerde değişimin şart olduğunun en büyük kanıtı. Efes Antik kenti her zaman olduğu gibi bu yıl da ziyaretçi sayısında birinci sırada, 1 milyon 467 bin 845 ziyaretçi Efes’i gezdi” diye konuştu.

EFES’İN TAŞLARI AŞINIYOR

Efes’in çok fazla ziyaretçi çekmesine karşın sıkıntılarının bulunduğunu da kaydeden Pırnar, “Efes’in tarihi yolundan her yıl yüz binlerce insan gelip geçiyor. Bu da oradaki taşların aşınmasına neden oluyor. Elimizdeki tarihi bu değeri korumak için yurtdışındaki örneklerdeki gibi üzerini, altının rahat görünebileceği camla kapatabiliriz. Böylece, eserleri hem sergileyip hem de korumuş oluruz. Efes bambaşka bir yer. Ancak turizm potansiyelimizi artırmak için ona alternatif yaratmamız lazım. İzmir’in tarihi varlıklarının yüzde 90’ı depolarda adeta çürüyor. Eyfel, Özgürlük Anıtı gibi İzmir’in simgesi olacak bir yapıyla birlikte mega müze kurulmalı. Kampüs şeklinde olması şart. İçinde sadece arkeolojik müze değil, butik müzeler de olmalı. Örneğin Amsterdam’da çanta müzesi var. Türkiye’nin lezzetlerinin sunulduğu bir gastronomi müzesi yapabiliriz. İnovatif, sanat ve kültür mekanlarıyla da halka hitap eden, her kesimden insanın vakit geçirebileceği bir yer olmalı.” dedi.

KRUVAZİYER TURİST BİR FIRSAT

İzmir’e, yılın ilk 9 ayında toplam 150 kruvaziyer gemisiyle 367 bin 569 turistin geldiğini hatırlatan Pırnar, “Kruvaziyerle gelen turistler kültür turizmi için bulunmaz bir fırsattır. Her şey dahil sistemin tam tersi bir anlayışta bir turist grubudur. Bu gemilerin personeli de çok fazla, bunun da büyük bir kısmı şehre gezmeye çıkar. Kültür turizmi ve özellikle müzeler pazarlanabilir. Butik müzeler, gerçekleşirse mega müze kültür turisti olan kruvaziyer yolcularına hitap eder” dedi.

11 Kasım 2013
Etiket; Yaşar Üniversitesi müzeler, izmir müzeler ziyaretçi, İge Pırnar, İzmir müzeler Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ege ve İzmir'in gelirleri yüzde 70 artar
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir