17 Ekim 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Metroda sefer sıklığı 90 saniyeye düşecekMetroda 90 saniyede sefer hazırlığı İZMİR metrosu, hızla artan yolculuk talebine yanıt vermek için mevcut işletme sıklığını 3,5-4 dakikadan 90 saniyeye indirecek sinyalizasyon sistemi hazırlığına başladı. Seferler 18 ay sürecek yazılım, donanım ve test ataşaması sonrasında 90 saniyeye düşecek. İZBAN'da ise TCDD'nin hat seferleri nedeniyle sefer sıklığı henüz 10 dakikanın bile altına düşmedi.

İzmir'de raylı sistem taşımacılığı, metro, banliyö hattı ve yeni güzergahlarla ilgili projeler yapımı devam eden tramvaylar, toplu ulaşımın belkemiği olacak. Özellikle aktarmalı ulaşımla birlikte her geçen gün artan yolculuk talebi raylı sistemde yeni atılımlara neden oldu. İzmir metrosu da mevcut işletme sıklığını daha da artırmak için sinyalizasyon sistemini daha da geliştirecek. Fahrettin Altay -Evka-3 arasındaki mevcut hatta, 90 saniye sefer sıklığında işletme yapılabilecek sinyalizasyon hazırlıkları başladı.

Sinyalizasyon sistemi yaklaşık 18 ay sürecek bir yazılım, donanım ve test aşamasından sonra hayata geçecek. İzmir metrosu'nun ilk seferlerin başladığı 2000 yılında 45 olan vagon saylısı 2011 yılından sonra alınan 42 vagon ile 87'ye yükseldi. Sinyalizasyon altyapısı 2.5 dakikada bir sefere uygun olan İzmir metrosu, bu filo ile 3.5-4 dakika sefer sıklığında işletmeyle yolcu taşıyor.

Yolcu sayısı günde 80 binlerden, 350 bine ulaşan metroda, iki kat artan vagon sayısına ek olarak filoya 95 yeni vagon alınması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ihale yaptı. Bu vagonların üretilmesiyle birlikte vagon sayısı ilk seferlere başlanan 2000 yılından 15 yıl sonra yüzde 400 artarak 182'ye ulaşacak. Vagon sayısı da 90 saniyede bir sefere yetecek.

İzmir Metro Genel Müdürlüğü yetkilileri bu çalışmaların, hızla yolculuk talebi artan ve ulaşım entegrasyonu ile tramvay ve İZBAN'ın büyümesinden de etkilenecek olan İzmir metrosu'nun yakın geleceği için yapıldığını söyledi. Yeni metro araçlarının gelmesi ile sefer sıklıklarını artıracak olan İzmir metrosu'nun, 90 saniye sefer sıklığı projesi hazırlıkları sırasında mevcut işletme şartlarının olumsuz etkilenmeyeceğini belirten yetkililer, sinyalizasyonla ilgili yatırımın 7 milyon Euro olacağını ve ihaleyi kazanan şirket "Bombardier Signalling" tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı.

Metroda sefer sıklığı 1.5 yıl sonra 90 saniyede bir olacak. Ancak, metro ile entegre olan İZBAN hattı henüz 10 dakikanın altında bir sürede sefer yapamıyor. TCDD'nin bölge ve yük trenlerinin aynı hat üzerinde çalışması nedeniyle sefer sıklığı arttırılamadı. Büyükşehir Belediyesi, yük trenlerinin gece çalışması, yolcu trenlerinin ise Menderes ve Menemen'de son durak yapmasını, yolcuların İZBAN veya otobüslerle taşınmasını önerdi. TCDD henüz bu konuda olumlu bir karar vermedi. Kısa süre sonra Aliağa-Menderes arası 80 kilometrelik hatta yolcu taşıyan İZBAN, Torbalı hattının açılmasıyla 30 kilometre daha uzayacak.

07 Ekim 2015
Etiket; İzmir Metrosu, İzmir Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
TSYD İzmir'den görkemli veda
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir