Afyon'daki yangında son durum: 7 kişi dumandan etkilendi

Afyon'da beş yıldızlı termal otelde buhar jeneratörü kazanı bacasında çıkan yangında, 2'si çocuk 7 kişi dumandan etkilendi. Yangın sırasında otelde yapılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından hakim ve savcılara yönelik hizmet içi eğitim semineri iptal edildi.
Afyonkarahisar- İzmir karayolunun 11'inci kilometresindeki NG Güral Afyon Termal'de saat 09.45'te buhar jeneratörü kazanı bacasında aşırı ısınmaya bağlı olarak yangın çıktı. 250 kadarı hakim ve savcı toplam 800 konuğun bulunduğu 7 katlı otelin doğu blokunun en üst katından yükselen dumanları fark edenler, itfaiyeye haber verdi. Ekipler gelinceye kadar otel görevlileri bu bölümde konaklayan müşterileri batı blokuna taşıdı. 
Bölgeye ulaşan itfaiye ekipleri, hemen yangına müdahale etti. Otele çok sayıda sağlık görevlisi ve polis ekibi de sevk edildi. Yangın nedeniyle otelin 7'nci katı tamamen dumanla kaplandı. Ekipler yaklaşık 45 dakika süren çalışmalar sonunda yangını kontrol altına alarak söndürdü. Yangında, 2'si çocuk 5 kişi dumandan etkilendi. Sağlık görevlileri tarafından müdahale edilen 5 kişi, kontrol amaçlı hastaneye sevk edildi.

HAKİMLER VE SAVCILAR TOPLANTI YAPIYORDU

Yangın sırasında otelde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, savcı ve hakimlere yönelik hizmet içi seminer yapılıyordu. Yaklaşık 250 hakim ve savcının katıldığı seminerin, otelin batı blokunda yapıldığı, bu nedenle yangından etkilenmedikleri kaydedilirken, yangın nedeniyle seminerin iptal edilip hakim ve savcıların otelden ayrılma kararı aldığı belirtildi.

OTEL YANGININDA 2'Sİ ÇOCUK 7 KİŞİ TEDAVİYE ALINDI

Afyonkarahisar'da NG Güral Termal Otel'de çıkan yangından toplam 2'si çocuk 7 kişinin dumandan etkilendiği açıklandı. Bacada başlayan yangının kısa sürede yalıtım malzemelerine sıçramasıyla yoğun dumanın, otelin 6 ve 7'nci katlarını sardığı, bu nedenle müşterilerin dumandan etkilendiği vurgulandı. Otelde kalan ve büyük panik yaşayan müşterilerin dumandan etkilenmemek için balkon ve pencerelere çıktığı yangında, bazı tatilcilerin yarı çıplak çıktığı balkonlarda çarşaf ve yorganlarla ağızlarını kapatarak korunmaya çalıştığı bildirildi. İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangında, 2'si çocuk 7 kişinin dumandan etkilendiği ve Afyonkarahisar'daki çeşitli hastanelerde tedaviye alındığı açıklandı. 

OTEL MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPTI

Yangının ardından açıklama yapan Güral Afyon Termal Otel Mali İşler Müdürü Murat Göğüs, yangının bacadaki alevlenme nedeniyle çıktığını söyledi. Bu alevlenmeden dolayı çatıda bulunan izolasyon malzemelerinin yanması sonucu 6'ncı ve 7'nci kata yoğun bir duman sirayetinin yaşandığına vurgu yapan Göğüs, "Yangın esasen duman yoğunluğundan kaynaklı. Üst katlar tamamen tahliye edildi. Herhangi bir şekilde alev büyümesi yaşanmadı. Misafirlerimizin dumandan etkilenmemek için tahliyesini gerçekleştirdik" dedi.