Yılın Basın Fotoğrafları İzmir Ekonomide

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Yılın Basın Fotoğrafları 2014’te ödül alan kareler, Türkiye’deki ilk sergisine İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) başladı. Foto muhabirlerinin objektifinden yansıyan ödüllü kareler,  20 Nisana kadar İEÜ Sergi Alanı’nda görülebilecek.

Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü alan Reuters foto muhabiri Osman Örsal’ın çektiği “Kırmızılı Kadın” karesi başta olmak üzere geçtiğimiz yıla damga vuran olaylardan hafızalara kazınan 22 fotoğraf ve 4 seriden oluşan 70 fotoğraf sergide beğeniye sunuldu.

Serginin açılışına İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, İEÜ Medya ve İletişim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçen Karanfil, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Ege Temsilcisi Kadir Kemaloğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Çimen, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İzmir Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Yılmaz, gazeteci Yusuf Çınar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, serginin ilk kez İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde açılmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “29 yıldır süren bir geleneği olan serginin bu yıl ilk etkinliğinin üniversitemizde açılması bizler için önemli. Toplumumuzun yaşadığı olayların belleği fotoğraflarla ortaya çıkıyor. Hem görsellik hem de olayların anılması açısından büyük bir emek ile karşı karşıyayız” dedi.

Medya ve İletişim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçen Karanfil de, foto muhabirleri yılın basın fotoğrafları sergisinin ilk durağının İzmir’de olduğunu, serginin 15 – 20 Nisan tarihleri arasında açık kalacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Karanfil, serginin kuruluşundan itibaren akademisyen ve öğrencilerin büyük ilgisini çektiğini de vurguladı.

TMFD Ege Bölge Temsilcisi Kadir Kemaloğlu, her fotoğrafın ayrı bir hikayesi bulunduğuna dikkat çekerek, “2014 yılında gelenekler değişti. Türkiye’deki serginin ilk durağı İzmir Ekonomi Üniversitesi oldu. Türkiye’nin en prestijli fotoğraf ödülü, basın fotoğrafçılığı oskarları olarak nitelendirilen yarışmanın sergisinin bu yıl 29.’cusu gerçekleştiriliyor. Foto muhabiri hiçbir zaman taraflı değildir. Ne görürse onu çeker. Objektifi hiçbir zaman yalan söylemez” dedi.

Yarışmaya, haber, serbest, spor, çevre, siyaset, foto röportaj ve AB Yolu’nda Türkiye kategorilerinde 4 bin 381 kare katıldığını belirten Kemaloğlu, serginin İzmir’in ardından İstanbul’da Beykent Üniversitesi’nde 29 Nisan’da “Toplumsal Bellek ve Medya” konulu etkinlik çerçevesinde açılacağını kaydetti.