Aydın'daki Cinnetin Nedeni Belli Oldu

AYDIN'ın Bozdoğan İlçesi'nde dün akşam eski eşi ve kızının da aralarında bulunduğu 6 kişiyi tabancayla yaralayan, ardından kaçarken jandarma ile girdiği çatışmada yaralı yakalanan 61 yaşındaki H.A.'nın tedavisi sürüyor. Eczacıyken işlerinin kötü gitmesi üzerine iflas eden ve psikolojik sorunlar yaşamaya başlayan H.A.'nın, kızının evde beslemek üzere tavşan ve kaplumbağa alması üzerine çılgına döndüğü ve dehşet saçtığı ileri sürüldü.

Olay, dün saat 21.30 sıralarında Kavaklı Mahallesi'nde meydana geldi. İzmir'de ve Aydın'daki 2 eczanesi bulunan iki çocuk babası H.A.'nın, 2 yıl önce işleri bozuldu. H.A. bunun üzerine birlikte yaşadığı eski eşi ve kızı ile 3 ay önce memleketi Bozdoğan'a babadan kalma eve yerleşti. H.A., ağabeyi İ.A.'ya, oturduğu ev için hak mülkiyeti davası açmak üzere dün sabah kent merkezine gitti. Dava için harç parasını ödedikten sonra namaz kılmak için camiye giden H.A., iddiaya göre, Ramazan Paşa Camii'nde yanlış namaz kıldırıldığını söyleyip cemaat arasında tartışmaya neden oldu. Dışarı çıkartılan H.A., öfke ile camiye yakın bir işlerinin camını yumruklayıp kırdı.

İhbar üzerine gelen polis, H.A.'yı karakola götürdü. İfadesinin ardından serbest bırakılan H.A., kent merkezine birlikte gittiği arkadaşı ile birlikte Bozdoğan'a döndü. Ekmek alıp evine giden H.A., kızı 34 yaşındaki Selcan Ay'ın tavşan ve kaplumbağa aldığını görünce iddiaya göre çılgına döndü. Kızının kafasına odun ile vurup yaralayan H.A. ardından havalı tüfekle Selcan Ay'ı sağ ayağından yaraladı. H.A. araya giren boşandığı eşi 57 yaşındaki Funda Arpacı'yı da dövdü.

Korkan anne ve kız evden kaçıp mahalle merkezindeki akrabaların evine sığındı. Aile fertlerinin evde sakladığı tabancasını arayıp bulan H.A., ardından akrabasının evine giderek eski eşi Funda Arpacı, kızı Selcan Ay., kız kardeşi 38 yaşındaki Nursel Ay, yeğeni 13 yaşındaki E.A. ve komşuları 78 yaşındaki Safiye Şanlı ile 69 yaşındaki Tennur Şahin'in üzerlerine kurşun yağdırdı.

İhbar üzerine gelen jandarmanın teslim olması isteğine ateş ederek karşılık veren H.A., mahallede bulunan kahveyi de kurşun yağmuruna tuttu. Çıkan çatışmada H.A., sağ bacağı ve kalçasından vurularak yakalandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıları ambulansla Nazilli Devlet Hastanesi'ne götürdü. İlk müdahalesi yapılan yaralılardan sağlık durumu ağır olan Nursel A., Aydın Adnan Menderes Üniversite Hastanesi'ne sevk edildi. Yaralı olarak yakalanan H.A. da Aydın Atatürk Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. H.A.'nın kızına köyün içme deposuna 'zehir attım' demesi üzerine, depo ve şebekedeki su boşaltıldı, tahlil yapıldı ve temiz olduğu ortaya çıktı.

H.A. tedavisinin tamamlanması sonrası adliyeye sevk edilecek. Komşusu Murat Ünsal, "H.A. iflas ettikten sonra bunalıma girdi. Psikolojisi bozuldu. Karısını ve çocuklarını takip edip akrabalarını yaraladı" dedi. Arkadaşı Halil Gürsel Ünal, "H.A., Aydın'daki bir camide olay çıkardıktan sonra evine döndü. H.A.'nın kızının tavşan ve kaplumbağa alıp beslemesi karşısında çılgına döndüğünü öğrendik. Üzgünüz" dedi.