Kadıkalesi kazılarının bu yılki bölümü tamamlandı

AYDIN'ın Kuşadası İlçesi'ndeki, tarih öncesinden Osmanlı'ya kadar uzanan süreçte deniz ticaretinde çok önemli bir konuma sahip olan Kadıkalesi (Anaia) kazılarının son durumu, düzenlenen resepsiyonla başta turizmciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri olmak üzere katılımcılara anlatıldı.

Kazıların bu yılki bölümünün tamamlanması nedeniyle resepsiyon düzenlendi. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı'nın evsahipliğini yaptığı resepsiyona ilgi büyük oldu. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, akademisyenler, belediye meclis üyeleri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile turizmcilerin katıldığı resepsiyon öncesinde, davetlilere kazı alanı gezdirildi. Kazı başkanı Prof.Dr. Zeynep Mercangöz, kazılar hakkında bilgi verdi.

Anaia'nın, tarih öncesi dönemden Osmanlı'ya kadar çok uzun bir zaman aralığında da iskan gördüğünü belirten Mercangöz, "Ege Deniz ticaretinde çok önemli bir noktaya kurulan Kadıkalesi (Anaia) Höyüğü'ndeki bilimsel kazılar 2001 yılından bu yana Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nden bir ekip tarafından özveriyle sürdürülüyor. Kuşadası ve bölge tarihine ışık tutan Anaia kazılarının kazı evi, kazı deposu gibi önemli sorunlarının yerel yönetim, ilgili kurumlar ve Kuşadalılar'ın desteğiyle bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Önümüzdeki yıllarda höyükte, kalede, anıtsal kilise ve altyapısında hak ettiği desteği görerek yapılacak kazı ve restorasyon çalışmaları alanın değerini daha da artıracaktır. Ayrıca yapımı planlanan Kadıkalesi Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Ege Araştırmaları Enstitüsü Kuşadası için önemli bir katma değer olacaktır" dedi.

Belediye Başkanı Özer Kayalı, kazıların başladığı günden bu yana çok önemli buluntuların gün ışığına çıktığını belirterek, "Kadıkalesi'nde çok önemli bir çalışma yürütülüyor. Kazı başkanı hocamız Prof.Dr. Zeynep Mercangöz ve ekibini emekleri için yürekten kutluyorum. Önümüzdeki yıllarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediyemiz ve turizmcilerimizin desteği ile kazıda karşılaşılan sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Birçok turizmcimiz böyle bir buluntudan habersizdi. Bugün herkesin gözlerindeki heyecanı gördüm" dedi.