200 yıllık mirastan pay alacaklar

BODRUM'un Güvercinlik Mahallesi'nde Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa'nın 200 yıl önce bıraktığı iddia edilen 75 milyon lira değerindeki 170 dönüm arazide miras hakkı olduğunu öne süren mirasçılara mahkemeden iyi haber geldi.

Bodrum Sulh Hukuk Mahkemesi araziler içinde yer alan 1400 metrekarelik arsanın satışından elde edilecek yaklaşık 600 bin liranın mirasçılara ödenmesini hükmetti.

Bodrum'un Güvercinlik Köyü'nde 200 yıl önce yaşayan Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa'nın torunları olduğunu iddia eden mirasçılar, 170 dönümlük arazinin tapusunun adlarına geçirilmesi istemiyle 4 yıldır sürdürdükleri hukuk mücadelesinde ilk zaferi elde etti.

Barın Emlakçılık Gayrimenkul Limited Şirketi yöneticisi Tuncer Rıfat Barın'ın, kendisi de mirasçı yakını Muğla Barosu avukatlarından Devrim Deniz'in çalışmalarıyla, Hacı Hüseyin Ağa'nın torunları ve mirasçıları olduklarını iddia eden kişiler adına açılan davada 1400 metrekare büyüklüğünde yaklaşık 600 bin lira değerindeki 3 parsel arsanın satılmasına ve gelirinin davayı açan 66 mirasçı arasında paylaştırılmasına karar verildi.

Avukat Devrim Deniz ile basın açıklaması yapan Tuncer Rıfat Barın, şöyle dedi: "4 yıl önce başlattığımız hukuk mücadelesinin ilk raundunu kazandık. Verdiğimiz sözde duracağımızı söylemiştik. 200 yıldır mirasçılarının bilgisi olmadan işgaller altında tutulan ve muhtarlık senedi ile sürekli satışları yapılan arazileri gerçek mirasçılarına vermek için açtığımız davada üç parsel için davayı kazandık. Önümüzdeki günlerde satışı yapılacak arazinin 66 mirasçıya paraları dağıtılacak."

Ailesi mirasçı olan ve sülalenin avukatlığını yapan Devrim Deniz, "Bugün kazanılan ilk dava çok önemliydi. Kalan araziler için açılan davalar sürüyor. Bunlar da beş yıl içinde sonuca ulaşır. Hacı Hüseyin Ağa'nın torunları hak ettikleri mirasa kavuşacaklar" diye konuştu.