Maddeyle değil sanatla yaşayacaklar

Sanatın ve müziğin gücü ile madde bağımlılığı hakkında, üniversite gençliğinin farkındalığı artacak. Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin Ege Bölgesi’ndeki içerik ve etki alanı açısından en zengin programla hibe desteğini alan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin, “Maddeyle Değil Sanatla Yaşa” projesinin ortakları Balçova Belediyesi ve Etkin İnsan Kişisel Gelişim Enstitüsü olacak. Gençler iki ay boyunca festival coşkusunda sanatla iç içe zaman geçirecek.

Projenin tanıtım toplantısında Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, İEÜ Genel Sekreteri Levent Gökçeer, Balçova Belediyesi Kültür Müdürü Tuğrul Keskin, Maddeyle Değil Sanatla Yaşa Proje Koordinatörü Pınar Doğan Yümlü katıldı.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, gençlerin etrafındaki çeperin doğru örülmesi gerektiğini belirterek, “Doğada bir kural var. Boşluğu bırakıyorsanız birileri gelip dolduruyor. Göreve geldiğimde bu bölgede 60 balici çocuk vardı. Spor ve sanatla bu sayıyı sıfırlama noktasına geldik. Gençlerin madde bağımlılığından kurtulması için her yolu denememiz gerekiyor. Bu bölge ciddi bir öğrenci potansiyeli taşıyor. 15 bin civarında öğrenci sayısı var. Çok daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Geleceği düşünmek bize düşüyor” dedi.

‘Festival Havasında Bilinçlenme’

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen de, gençlerin önündeki en önemli tehlikenin madde bağımlılığı olduğunu söyledi. Üniversitelere ve yerel yönetimlere büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Esen, Balçova Belediyesi ile önemli bir birlikteliğe imza attıklarını, öğrencilerin festival havasında madde bağımlılığına karşı bilinçleneceğini aktardı.

Gomalan Brass Grubu Konser Verecek

Proje hakkında bilgi veren Pınar Doğan Yümlü de, projenin uygulama yerinin İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak belirlendiğini, hedeflerinin bütün üniversite öğrencilerine ulaşmak olduğunu bildirdi. Yümlü, projenin İzmir’de ilk ve tek olma özelliğini taşıdığını ifade ederek, “Dünyaca ünlü Gomalan Brass grubu, Türkiye’nin ilk korno dörtlüsü olan

Anatolia Horn Quartet grubu, Grup Turuncu ve İzmir’in seçkin topluluklarından Smyrna Latin Band grubu, İzmir’deki tüm üniversite öğrencilerine açık olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ücretsiz konserler gerçekleştirecek. Ayrıca fotoğrafçılık, maske yapımı ve afiş tasarımı gibi sanat atölyelerinde gençlerimizi eğiteceğiz. Sergiler ve seminerlerin yer alacağı bir gençlik festivali düzenleyerek sanatın ve müziğin gücü ile gençlerin madde bağımlılığı konusunda farkındalıklarını arttırmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Uzman kişilerin seminerler vereceğini ifade eden Yümlü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin Gençlik Mali Destek Programı 2014’ten yararlanarak hazırlanan projede, üniversite öğrencilerine madde bağımlılığının kötü yönlerinin aktarılacağına değindi.