Türkiye'nin ilk biyotıp merkezi İzmir'de açıldı

TÜRKİYE'DE kanser, kan hastalıkları, diyabet başta olmak üzere pek çok hastalık için biyotoknolik ilaç üretilecek ve kök hücre tedavisi çalışmaları yapılacak olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG-İzmir) açılış etkinlikleri başladı.

Merkez'in Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, bugün tedavisi zor veya imkansız olan bazı hastalıkların tedavisi için çalışacaklarını, yeni nesil yerli ilaç üretimiyle ilaç fiyatlarının da ucuzlayacağını söyledi. Kalkınma Bakanlığı'nın desteğiyle 150 milyon TL'lik yatırımla kurulan İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nin iki gün sürecek açılış etkinlikleri başladı.

Merkez'in bahçesinde Bilim ve Teknoloji Tanıtım Standları kuruldu. Çeşitli kurumlar, şirketler tanıtım yaptı. Yaşam ve Bilim Projesi yarışmasında ilk 20'ye giren projeler sergilendi. Projelerin yaratıcıları ziyaretçilere bilgiler verdi. Bilim Serbest Kürsüsü'nde bilimadamları konu sınırlaması olmadan konuşmalar yaptı. Açılış etkinlikleri konferanslarla devam etti.

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Müdür Prof. Dr. Mehmet Öztürk, Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen merkez projesinin gerek insan sağlığıyla ilgili gelişmeler yapılabilecek olması, gerek ekonomik anlamda özellikle ilaç sektöründe katma değer yaratacak inovatif çalışmaların gerçekleşecek olması nedeniyle önemli olduğunu söyledi.