Yangınlar azaldı, masrafları çoğaldı

İzmir ve Manisa'da, bir yılda orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 70 milyon TL'den fazla para harcandı. Orman yangınlarına harcanan parayla, Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre yaklaşık maliyeti 7 milyon TL'yi bulan 24 derslikli okullardan 10 okul yapılabiliyor.

Orman yangınlarında tahrip olan orman alanı her geçen gün azalırken, orman yangınlarıyla mücadele için harcanan para giderek artıyor. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün kapsadığı İzmir ve Manisa illerinde 1 yılda çıkan yangınlarda birçok ormanlık alan yok olurken, yanan ormanlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre yaklaşık maliyeti 7 milyon TL olan 24 derslikli okullardan 10 okul yapılabilecek para alevlerin arasında yok olup gitti.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, bugüne kadar 223 orman yangını çıktığını belirterek "Bu yangınlarda 146 hektar orman tahrip gördü. Geçen yıl yangın sezonunu iyi tamamladık. Geçen yıl aynı tarihlerde 226 orman yangını çıktı, 164 hektarı tahrip olmuştu' dedi.

'ALO 177'Yİ ARASINLAR'

Vatandaşların hafta sonlarını ormanlarda bulunan mesire alanlarında geçirmelerinin en doğal hakları olduğunu ifade eden Aybal, "Henüz orman yangınıyla mücadele sezonu bitmediğinden dolayı dikkatli olmalılar. Kendi yaktıkları ateşin söndüğünden emin olsalar bile gördükleri ateş ve yangınları 'Alo 177 Orman Yangını İhbar Hattını aramaları gerekiyor. Her operatörden ücretsiz olan bu numarayı aramaları bizim için en büyük fayda olur' diye konuştu.

'GEREKTİĞİNDE TÜM PERSONELİMİZ GÖREVE HAZIR'

İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün orman yangınıyla mücadelede ekip ve ekipman konusunda ciddi bir donanıma sahip olduğuna vurgu yapan Aybal, 'Bölgemizde 5 yangın söndürme helikopteri, 1 adet deniz ve barajlardan su alabilen uçağımız mevcut. Ancak ihtiyaç durumunda Balıkesir, Nazilli ve Milas'taki hava gücünden faydalanıyoruz. 157 arazözümüz var. Bunun yanında iş makinalarımız bize yardımcı oluyor. Tüm bu ekipmanın yanında 2 bin 450 personelimiz var. Bu personelin hepsini gerektiğinde yangınla mücadeleye çekebiliriz' ifadelerini kullandı.

'70 MİLYON TL HARCIYORUZ'

Orman yangınıyla mücadeleye verdikleri önemi rakamlarla anlatan Aybal, 'Ormanlardan elde ettiğimiz gelirin yüzde 72'sini orman yangınıyla mücadele için harcıyoruz. Ticari amaçla düşünseniz bunu kimse yapmaz. Biz bunu, ormanlarımızın gelecek nesillerden aldığımız miraslar olduğu için yapıyoruz. 70 milyon TL'lik parayı sadece orman yangınıyla mücadele için harcıyoruz' dedi.