Tarım Fuarı kapılarını açtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Agroexpo Eurasia - 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Bakan Faruk Çelik, et fiyatlarındaki artış ve sonrasında aldıkları önlemlerle ilgili bilgi vererek, "Bugün itibarıyla 50 bin ton eti getirmeye başlarız ve fiyatları çok çok aşağıya çekebiliriz ama bu bizim üretimimiz açısından, hayvan varlığımız açısından doğru bir politika olmadığını her vesileyle paylaştım. Asıl olan üreticimizin girdilerini düşürmek ve bu girdilerin düşmesiyle birlikte et fiyatlarının da o çerçevede düşmesini sağlamaktır" diye konuştu. Çelik, "Sizin yanınızdayız sizi ne merde ne namerde muhtaç edeceğiz bunu açıkça ifade ediyorum" dedi. Açılışın ardından Bakan Çelik, "Altın Çan Damızlık Sığır Güzellik Yarışması"nda birinci olan Damla adlı ineğe altın çanı taktı. Ayrıca, ineğin sahibine de yem makinesi verdi.

AÇILIŞA KATILANLAR

Fuar İzmir'de gerçekleşen açılışa Bakan Faruk Çelik'in yanı sıra İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eski Yörük, Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, çok sayıda Oda ve Borsa temsilcileri katıldı. Fuarın onur konuğu ise bu sene Kosova Tarım Bakan Yardımcısı Vezir Jonuzay, Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Philip Mc Cabe ve beraberindeki heyeti ağırladı.

YARIŞMALAR DÜZENLENECEK

Fuar İzmir Gaziemir'de 337 bin metrekare alanda 54 yabancı ülkenin katılımı, 450 stantta bin 400 markanın temsili ile 230 bin ziyaretçinin hedeflendiği Agroexpo Eurasia, 14 Şubat Pazar akşamına kadar sürecek. Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Ege ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere tüm Türkiye ve Orta Doğu, Balkan ülkelerinden, tarım ve hayvancılık sektör temsilcilerini aynı çatı altında buluşturuyor. Fuar süresince düzenlenecek olan etkinlikler ile katılımcı ve ziyaretçilere paneller, gösteriler ve yarışmalar düzenlenecek. Gösteri ve etkinlikler için fuarın A4 holünde 5000 metre karelik etkinlik alanı oluşturuldu. Bu kapsamda fuar süresince düzenlenecek olan etkinliklerden ilki, 2016 model yeni üretim traktör modellerinin uzmanları tarafından ziyaretçilere tanıtılması. Bahçe ve tarla tipi her beygir gücü aralığında, 26 yeni modelin sunulacağı etkinlik, oluşturulan 2000 kişilik tribün alanından izlenebilecek.