Fransa'da kaygı veren eylemler

Avrupa ülkesi Fransa’da polisin, göstericilere yönelik şiddeti kaygı uyandırdı. Paris'te çalışma yasası tasarısını protesto eden göstericiler Comedie-Française’in de aralarında bulunduğu 6 tiyatro binasını işgal etti. Otomobiller yakıldı.

Gösteriler birçok şehre yayıldı. Paris'in ünlü Cumhuriyet Meydanı'nda “Gece Ayakta" eylemlerine çıkan liseli gençler ve sendika işçileri, aralarında dünya tiyatrosunun en önemli ekollerinden ve en eski ulusal tiyatro olan omedie-Française'i de işgal etti.

Polisin eylemleri şiddet kullanarak bastırmaya çalışması "Fransa orta çağa mı dönüyor. Ağır insan hakkı ihlalleri yapan Fransa dünyaya rezil oluyor" eleştirilerine yol açtı. 

Fransa'da işsizliği düşürmek amacıyla hazırlanan, ancak, bilhassa sendikalarca “kazanılmış hakların elden alınması" olarak yorumlanan yasa tasarısı yeri yerinden oynattı. Tasarıya göre günlük en fazla 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan en az çalışma sınırı düşürülecek, fazla mesailerde beş kata kadar az ödeme yapılacak. Öğrencilerin 31 Mart 2016'dan beri sürdürdüğü “Gece Ayakta" eylemlerinde zaman zaman polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Eylemlerin başından bu yana gözaltına alınıp bırakılanların sayısının 50'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.