Avrupa'nın utancı Srebrenitsa

Avrupa’nın sağır dilsiz şeytan olduğu yer Srebrenitsa. Sırplar 1992-1995 yılları arasında BM gözü önünde hayvanca vahşice Boşnak Müslümanları katlederken Avrupa kör,sağır ve dilsizdi. Bunun adı soykırım’dı.

Sırp çetnik’ler Hollanda askerleri ve BM in gözleri önünde bir gecede 8 bin 372 Boşnak Müslümanı vahşice katlederek bir soykırım yaptı. Srebrenitsa Soykırımı insanlık tarihinin en kanlı ve karanlık sayfalarından biri.

Srebrenitsa'da 11 Temmuz 1995 günü yapılan bu katliam, ikinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yapılan en büyük katliam ve soykırım olarak biliniyor.

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi ve soykırımı olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının 22.yılında, 70 kurbanı toplu cenaze namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilecek. Bu yıl defnedilecek 70 kurbanın en genci öldürüldüğünde 15 yaşında olan Damir Suljic, en yaşlısı ise 72 yaşında olan Alija Salihovic. Dün Visoko'dan yola çıkarak Potoçari'ye ulaşan tabutlar, bu gün Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek.

Bosna Hersek'in "kanayan yarası" olmaya devam eden Srebrenitsa'da bu gün kılınacak cenaze namazı ve anma törenine farklı ülkelerden binlerce ziyaretçi katılacak Sırp çetnik’ler Boşnak erkekleri ve erkek çocuklara işkence yaparak katlediyor Avrupa izliyordu.

Sırp çetniklerin yaptıkları bunlarla sınırlı kalmadı. Çocuk yaştaki Boşnak kızlara ve kadınlara tecavüz ettiler Avrupa izliyordu. Sırplar yirmibirci yüzyıla girerken işlediği bu insanlık suçu ve soykırımı gizli yapmadı BM gözleri önünde yaptı. Hollanda mahkemesi işlenen bu soykırımda Hollanda askerlerinin suçunu geçte olsa kabul etti.  

Her platformda her ortamda BM’ye hatırlatılmalı ve suçunu kabul etmesi için mücadele devam etmeli. Emperyal güçlere bu soykırım sürekli hatırlatılmalı. Masum silahsız Boşnakları katleden sırplar bunun bedelini mutlaka ödemeli. Tabi bu soykırıma göz yuman BM de bu soykırımı kabul etmeli ve bedelini ödemeli. Dünya 11 TEMMUZ gününü Srebrenitsa soykırım günü ilan etmeli. Başınız sağ olsun.