Modaya yön verecekler

Türkiye ve dünya modasına yön verecek tasarımcılar, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) yetişiyor. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’ne, özel yetenek sınavıyla öğrenci kabulü için ön kayıtlar sürüyor. Bölümde eğitim görmek isteyen öğrenciler için son başvuru tarihi 3 Ağustos olarak belirlendi.

If Wedding Fashion Gelinlik Tasarım Yarışması’nda ve ulusal, uluslararası tasarım yarışmalarında her yıl dereceleri toplayan, yıl boyunca sosyal projelerin oluşturulduğu bölüme adaylar, ilk adımlarını ön kayıt yaptırarak atıyor. Aday öğrenciler için 4 Ağustos’ta 09.30 – 13.00 saatleri arasında ilk sınav, ikinci sınav da 14.00 – 17.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Karakalem çalışmalarının değerlendirileceği öğrenciler, 10 Ağustos’ta sonuçları öğrenecek.

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’ne bu yıl 50 öğrenci alınacak, 10’u tam burslu, 20’si yüzde 50 burslu olacak.

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, genç tasarımcıların hazır giyim sektörüne yeni bir yön verdiğini, Türkiye’nin tekstil alanındaki başarılarına tasarımcı gücüyle destek verdiklerini vurguladı.

 

Bölüm öğrencilerinin yer aldığı bütün yarışmalardan başta birincilik olmak üzere derecelerle döndüğünü anımsatan Prof. Dr. Adanır, “Türkiye’de moda, hazır giyim ve tekstil sektörü genç nesille birlikte yeni bir atılıma kavuştu. Öğrencilerimiz, katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda başta birincilik olmak üzere derecelerle dönüyor. Bu hem tasarımda hem yaratıcılıktaki yeteneklerinin doğru yönde yol aldığını gösteriyor. Firmalarımız artık hem tasarım yapabilen hem de yaratıcı ürün çözümlemeleriyle kendilerini ifade eden gençleri tercih ediyor” dedi.

Amaçlarının, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nde uluslararası moda markaları oluşturabilecek mezunlar yetiştirmek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adanır, yeteneklerini geleceğe taşımak isteyen adayları beklediklerini söyledi.

Modaya yön veren tasarımcılar yetiştiriyoruz’

Tasarımlarını doğru marka stratejileriyle ilgili pazarlarla buluşturan, kendi markalarını yaratan gençler yetiştirdiklerini belirten Prof. Dr. Adanır, “Modaya yön veren gençler yetiştiriyoruz. Bölümümüz kurulduğu 2001 yılından bu yana sürekli kendini yenilemesiyle tanınıyor. Moda ve tekstil alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Uluslararası, çok kültürlü akademisyen kadromuzla sadece ülkemizde değil, dünyada söz sahibi yeni nesil tasarımcılar yetiştiriyoruz. Öğrencilerimizle modaya yön verme eğilimindeyiz” diye konuştu.