Bunamanın 9 sebebi

Özel Gazi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ozan Akyürekli, bunamanın önüne yaşam tarzının değişmesiyle geçilebileceğini söyledi.

Uzm. Dr. Akyürekli, “Yakın zamanda yapılan bir çalışma bize yaşamımızdaki 9 faktörü değiştirirsek bunama riskinin yüzde 35 azalacağını gösteriyor” dedi.

Uluslararası Alzheimer Derneği Konferansında gündeme gelen ve dünyaca ünlü Nöroloji dergisi olan Lancet’te yayınlanan makalede yaşam şeklinin etkilerine dair bir takım saptamalarda bulunduklarını dile getiren Uzm. Dr. Ozan Akyürekli, yüzde 35 etkisi olan 9 faktör olduğunu belirterek, “Orta yaşta ortaya çıkan işitme kaybı, erken yaşta başlanması gereken eğitimin yetersizliği, sigara , depresyon , orta yaşta fiziksel aktivitenin olmaması, sosyal hayatın kısıtlı olması, orta yaşlarda beliren hipertansiyon , tip 2 diyabet ve obezite” dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün ilerleyen yıllar için yaptığı analizler sonucunda Alzheimer hastalığının yaygın görüleceğini ifade eden Uzm. Dr. Ozan Akyürekli, risk altında olan ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.

Uzm. Dr. Akyürekli, “ Türkiye listede üst sıralarda gözüküyor. Şu an çok genç bir ülkeyiz ancak bu genç nüfus bundan 50 sene sonra yaşlanacak. Bu çalışmaların amacı gelecekte ortaya çıkacak bunama riskini bir nebze olsun azaltmaktır. Bütün bu çalışmalar geleceğe ışık tutması açısından çok değerlidir. İnsanların en çok merak ettikleri konu nasıl Alzheimer hastası olmam? Nasıl bunamaya yakalanmam? sorularıdır. Bu çalışma işte o soruların kısmi de olsa cevabını veriyor. Yüzde 35 azımsanacak bir rakam değil. Örneğin; beyin damar hastalıklarında kan sulandırıcı ilaçların ortalama yüzde 30 civarında koruyucu olduğunu düşünürsek ve inmeye karşı korunmada temel ilaç konumunda oldukları göz önünde tutulursa, bunamanın engellemesi adına saptanan yüzde 35’lik oran oldukça önemlidir. Bu bilgiler sayesinde, tamamen bizim yapacağımız hamlelerle, demansı önleme şansımızı arttırabiliriz. Bunamada en büyük risk yaştır. Yaşlanmanın önüne geçemeyiz. Bunun için yapabileceğimiz bir şey yok ama yaşam şeklimizi kaliteli hale getirmek için olanaklarımız mevcut” diye konuştu.