7 Ağustos 2020, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Recep İvedik'in SırrıYavuz KUŞDEMİR/DHA - Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağlar Deniz, üniversite öğrenimine yeni başlayan 100 öğrenci üzerinde araştırma yaptı. Gençlerin Recep İvedik filmiyle kurdukları ilişkiyi ortaya koymaya çalışan Yrd. Doç. Dr. Deniz, yaş ortalaması 19 olan 59’u kız, 41’i erkek öğrenci üzerinde yaptığı çalışmada ilgi çekici sonuçlara ulaştı.

Araştırmaya katılan öğrencilerden 26’sı filmi izlemediğini söylerken 70’i ise filme farklı nedenlerle gittiğini belirtti. Recep İvedik serisinin toplumun bazı kesimleri tarafından sert bir dille eleştirilmesine karşın gişe başarısına devam ettiğini ifade eden Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağlar Deniz, “Filmin özellikle gençler arasında yayılan popülaritesi malum ama bu konuda az sayıda araştırma var. Yaş ortalaması 19 olan, 59’u kız, 41’i erkek öğrenci üzerinde yaptığım çalışmaya göre, öğrencilerin 26’sı parasızlık, filmin saçma ve kalitesiz görülmesi, ana karakterin tavırlarının kaba ve itici bulunması, filmdeki esprilerin zekadan yoksun ve bel altı bulunması, filmin ahlaki değerleri gözetmemesi yüzünden serinin hiçbir filmini izlemediklerini ve izlemeyi düşünmediklerini ifade etti” dedi.

100 KİŞİDEN 70’İ İZLEDİ

70 öğrencinin arkadaşlarının ısrarı ve onlarla bir aktivitede yer almak için Recep İvedik filmine gittiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Deniz şöyle konuştu: “70 öğrenci Recep İvedik filminin sosyal medyada görünürlülüğünün yüksek olması, magazinden haber bültenlerine değin filmlerin televizyon ekranlarında geniş yer kaplaması, film içindeki diyaloglarda kullanılan tuhaf şiveli argo dilini komik bulmaları, karaktere hayranlık duymaları, filmin gişe rakamlarının yüksekliğinden dolayı izlediklerini ifade etti. Serinin önceki filmlerini izlemesine rağmen son filmi izlemediklerini ve izlemeyi de düşünmediklerini belirten 3 öğrenci buna sebep olarak esprilerin sıradanlığını ve kendi espri anlayışlarının zaman içinde olgunlaştığını düşündüklerini söyledi. Filmin esprilerini kalitesiz bulan bir öğrenci ise arkadaşlarının baskıları sonucu filmi yine izlemek zorunda kalacağını söyledi.”

İLETİŞİM ARAÇLARININ ÖNEMİ

Gençlerin kolay tüketilebilen, anlamak için üzerinde fazla düşünmelerine gerek olmayan kültür ürünlerini tüketmeye meyilli olduklarına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çağlar Deniz, “Adeta sabun köpüğü ağırlığındaki bu tüketim nesnelerinin, televizyon programları, reklamlar ve sosyal medya yoluyla gençler arasında trend haline gelmesi, günümüz üniversite gençliğinin gündelik hayatında kitle iletişim araçlarının ne denli önemli bir role sahip olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

25 Mart 2014
Etiket; çağlar deniz, uşak üniversitesi, uşak recep ivedik Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir