25 Mayıs 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Türk Savunma Sanayi, dünyada üstünlük kurabilir 

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile yürütülen ‘İzmir Yenilik Başarı Hikayeleri’ projesi İzmirli firmaların neler başarabileceğini ortaya çıkardı. Panele ana tema konuşmacısı olarak katılan Onuk Taşıt Sanayi CEO’su Dr. Ekber Onuk, trafik kazasında hayatını kaybeden oğlu Kaan’ın tasarımı olan hücum botları üreterek nasıl başarı elde ettiğini anlattı. Ulusal kaynaklı tasarımların önemine değinen Dr. Onuk, “Dünyada tanınmış lüks spor otomobillerin kilogram fiyatı 70-80 Euro civarı. Bizim ürettiğimiz hücum botları ise silah sistemleri olmadan kilogram fiyatı 200 Euro’ya, yerli silah sistemi konularak 300-400 Euro’ya kadar çıkabiliyor” dedi.

İZMİR’İN 20 BAŞARILI YENİLİK PROJESİ

İZKA ile Yaşar Üniversitesi Araştırma Geliştirme  ve Uygulama Merkezi’nin katkılarıyla hazırlanan ‘İzmir Yenilik Başarı Hikayeleri’ projesinin sonuçları Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen Yenilik Meydanı Panelinde sunuldu. İzmir’deki firmalar tarafından gerçekleştirilen başarılı yenilik (inovasyon) çalışmalarını ortaya çıkarmak ve tanıtmak amacıyla hazırlanan projede tespit edilen 20 çalışma ise kamuoyuna tanıtıldı.

DÜNYANIN EN HIZLISI OLMAYI HEDEFLEDİ

Türkiye’de seri üretim için tasarlanan ilk otomobil Anadol STC-16’nın proje lideri, MRTP hücumbot konseptinin yaratıcısı, ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı Mühendislik ve Tasarım Ödülü, V. Teknoloji Başarı Ödülü, Industrial Design Excellence Award bronz madalya gibi pek çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Dr. Ekber Onuk ise panelde 1997 yılında kurulan Yonca-Onuk A. Ortaklığı’nda hayata geçen projeleri anlattı. Bugüne kadar Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü için onlarca süratli tekne dizayn eden şirketin dünyanın 8 ülkesinde de 140’ın üzerinde hücum botunun bulunduğunu belirten Onuk, 70 knot hızla dünyanın en hızlı hücum botunu üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

YABANCI HAYRANLIĞIMIZ BİLGİ EKSİKLİĞİMİZDEN

Trafik kazasında hayatını kaybeden oğlu Kaan’ın tasarımı olan hücum botları üreterek aynı zamanda oğlunun hayallerini ve eserlerini de hayata geçirdiklerini ifade eden Onuk, Türk savunma sanayisi için dünyada nitel üstünlük sağlayacak ürünleri üretmeyi amaçladıklarını söyledi. Ulusal kaynaklı tasarımların önemine değinen Mühendis ve Tasarımcı Onuk, “Ulusal kaynaklı tasarımları amaçlarına en büyük engel olarak gören ve yabancı ürünleri pazarlayarak kolay kazanç elde etmek gibi kısır hedefleri güdenler bilgi eksikliğinden doğan yabancı hayranı kişilerdir. Savunma sanayinde global anlamda rekabetçi olabilmek için üretim yatırımının yanında AR-GE’ye önemli kaynaklar ayırmakla mümkün olabilir. Türkiye dünyanın en önemli askeri güçlerinden birine sahip ve jeopolitik durumu itibariyle bu gücünü kendi kaynaklarına dayanmak önceliğiyle artırarak sürdürmek durumundadır. Ayrıca unutulmamalı ki Türkiye’nin ihraç ettiği bir ürünün ortalama kilogram fiyatı oldukça düşük. Dünyada tanınmış lüks spor otomobillerin kilogram fiyatı 70-80 Euro civarı. Bizim ürettiğimiz hücum botları ise silah sistemleri olmadan kilogram fiyatı 200 Euro’ya kadar çıkabiliyor” dedi.

Panele ayrıca İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ve çok sayıda firma yetkilisi katıldı. 

İZMİR YATIRIM İÇİN CAZİBE MERKEZİ

Ülkelerin kalkınmışlık düzeylerini inovasyon üzerine yaptıkları yatırımlarla artırabileceğini belirten İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, İzmir’in yetişmiş insan kaynağı ve artan teknolojisiyle yeni yatırımlar için cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

HEDEF İLERİ TEKNOLOJİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME OLMALI

2015 yılı itibariyle Küresel Yenilikçilik Endeksinde Türkiye’nin 143 ülke içinde 58’inci sırada yer aldığını ifade eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Almanya ve ABD gibi ülkeler yerini Çin ve Hindistan gibi ülkelere kaptırmamak için üretim modellerini, teknolojik gelişmelerle en üst noktaya getirme gayretindeler.” diye konuştu.

YENİLİKÇİLİK VE GİRİŞİMCİLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULACAK

Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer de Yaşar Üniversitesi’nin Yenilikçilik ve Girişimcilik Araştırma Merkezi’ni hayata geçirmek için çalışmalara başladığını duyurdu.

NASIL BAŞARDILAR

 Diğer firmalara ilham verebilmeyi amaçlayan proje kapsamında İzmirli firmalar, Türkiye’nin alternatif enerji kaynaklarından başlayarak flora zenginliğine kadar tüm temiz kaynaklarından nasıl katma değer elde edilebileceğini gösterdi. Afrika’nın sıtma hastalığına bile çare bulan İzmirli firmalar ilaç ve kozmetik sektöründe de fark yaratmayı hedefledi.  Proje kapsamında tespit edilen 20 şirketin başarılı yenilik çalışması ise İzmir Yenilik Başarı Hikayeleri kitabında anlatıldı. Kitapta yer alan çalışmalardan bazıları şöyle oldu:

GEMİ TAŞIMACILIĞINDA İLK 

5S Makina Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi   

“5S Makina, İtalyan bir müşterisinin 120 metrelik kuru yük gemisi için elevatör konveyör yani bir çeşit taşıma sistemi tasarladı. Patentle korunan ve kendi kendine otomatik olarak boşaltım yapabilen en yüksek kapasiteli bu gemi benzerlerinden daha ucuza mal olması ve açığa toz çıkarmamasıyla da ekolojik açıdan üstünlük sağladı.”

YENİLENEBİLİR ENERJİ VERİLERİ

Bilims Enerji Mühendislik İletişim Bilişim Teknoloji Sanayi ve Tic. Ltd. Şirketi   

“Donanım ve yazılım tasarımı, siber güvenlik ve teknik danışmanlık hizmetleri veren firma Lodos ismini verdiği rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları için bir veri toplama cihazı tasarladı.”

İLAÇTA BÜYÜK TASARRUF

Bionorm Doğal Ürünler Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi

 “Kozmetik ve ilaç sektörü için bitkilerden elde edilebilecek organik moleküller üzerine çalışan firma, Türkiye florasanın değerini ortaya çıkaracak çalışmalar başlatarak katma değer yaratan ürünleri hayata geçirmeyi hedefledi. Firmanın kurucu ortaklarından Prof. Dr. Erdal Bedir ise ilaç sektöründe kullanılan bir molekülü yüzde 98 saflıkla üretmeyi başardı. Bu ürünün ihraç fiyatı kilo başına 10 bin doları bulurken, kilo başına ithal girdilerin toplam miktarı 200 dolara ulaşabiliyor.”

AFRİKA SITMASI'NA İZMİR'DEN ÇÖZÜM

İSONEM Yapı Kimyasalları ve Boya Sanayi Ticaret Limited Şirketi

“Isı yalıtımına ve yapı kimyasallarına yönelik pek çok ürüne sahip olan firma, 100’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Firma, sivrisinek kovucu bir boya üreterek Afrika’da eboladan daha yaygın ve ölümcül bir hastalık olan, yılda 17 milyon insanı öldüren Afrika’ya özgü sivrisineklerden bulaşan sıtma hastalığının büyük ölçüde önüne geçmeyi başardı.”

HEM KIRILMAZ, HEM ÇEVRECİ KİREMİT

İZOTAŞ İzolasyon Tur. Ticaret Sanayi Limited Şirketi

“Firma, hem ısı hem de su yalıtımı yapabilen bir malzeme üreterek İzoleser ismini verdikleri kırılmaz kiremiti piyasaya sürdü. Çatı izolasyonu yaparken ortamın nefes alabilirliğini koruması özelliğine sahip ürün pet şişe atıklarının kullanılması ile aynı zamanda çevreye duyarlı.”

04 Mart 2016
Etiket; izka girişimcilik, yaşar üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Hayallerinin filmini çektiler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir