16 Temmuz 2024, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARIHEKİMLER GİDİYOR

Milliyetçi Hekimler Derneği ve 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği tarafından yapılan Hekim Yurtdışı Göçü Araştırması sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

475’i kadın toplam 1446 hekime ulaşılarak yapılan araştırma sonucuna göre hekimlerin içinde bulundukları şartlar onları göçe zorluyor.

Ankete cevap veren hekimlerin % 43’ü uzman, % 25’i pratisyen. % 13’ ü de öğretim üyesi. Bunların da % 30’ u Eğitim Araştırma Hastanelerinde, % 19’ u Aile Sağlığı Merkezlerinde, % 18’ i Devlet Hastanelerinde, % 12’ si Üniversite Hastanelerinde, % 10’ u ise özel hastanelerde çalışıyor.

Ankete verilen cevaplardan % 38' ’lik bir kesimin hekim olarak çalışmaktan memnun olmadığı görülürken % 50’lik bir kesimin ise kesinlikle memnun olmadıkları görüldü.

Yüzde 88’e varan bu memnun olmayan kesime karşı ise memnun olarak çalışanların oranı ise sadece yüzde 9.

Yurt dışında çalışmayla ilgili bir düşünceniz var mı sorusuna Evet diyenlerin verdiği oran % 72. Yine yurt dışında çalışmak için bir çabanız var mı sorusuna Evet diyenlerin oranı ise % 50.

Yurtdışında çalışmaya zorlanan nedenler sıralandığında ise hekimlerin verdikleri cevapların en başında gelecek kaygısı ve sağlıkta şiddet gelmekte. Bu iki nedeni daha sonra sırasıyla yönetimsel nedenler, ekonomik nedenler, çalışma şartları, performans baskısı, mobing ve mesleki eğitim takip etmekte.

Aynı zamanda 2032 Tıp Fakültesi öğrencisi ile yapılan anketteki sonuçlar da ilgi çekiciydi. Ankete katılan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu da (% 84) oranında yurt dışına gitme arzusundaydılar. Bunların da gitme sebepleri sıralandığında en baştaki sebebin % 87 ile ekonomik sebep olduğu, onu % 84 ile çalışma şartları ve % 78 ile sağlıkta şiddetin izlediği görüldü.

Ülkemizde hekim olarak çalışmaktan memnunum diyenlerin en çoğunun % 20 ile özel hastanelerde görev yapanların olması da bir başka ilgi çekici nokta olurken en fazla memnunsuzların ise % 94 ile Devlet Hastanelerinde çalışan hekimler oldukları gözlendi

Ünvanlara göre hekim olarak çalışmaktan memnun musunuz sorusuna Evet diyenlerin büyük çoğunluğunu (% 17) öğretim üyesi hekimler oluşturmakta. Memnun olmayanların büyük çoğunluğunu ise (%93) asistanlar, (% 88) uzman hekimler, (% 87) pratisyen hekimler oluşturmakta.

Anketin en can alıcı olan sorularından birisi olan ülkemizde hekimlik mesleğinin geleceğine dair umudunuz var mı sorusuna ise % 91 oranında yok cevabı gelmesi ise düşündürücüydü.

Anket sonuçları ile ilgili ayrıntılı bilgiler Milliyetçi Hekimler Derneği’nin sayfasında paylaşılmış olup ilgilenenlerin https://www.milliyetcihekimlerdernegi.org/wp-content/uploads/2022/03/Hekim-Gocu-Arastirmasi.pdf linkine tıklayarak buraya ulaşmaları mümkün.

13 Mart 2022
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
AŞILAR, HERKESE İYİ BİR YAŞAM ŞANSI SUNAR
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
BU HASTALIKTAN KURTULUŞ YOK
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MOBBİNG ANKETİ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Uzmanından Çin Tarçını uyarısı
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir