MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ

 

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünün ülke genelinde takdir toplayan Okur Gezer Yazar Projesi Yazarlık Atölyeleri etkinlikleri ile daha da ileri bir boyutta yol almaya ve ilimizin gençlerine okur olmanın çok ötesinde hedefler katmaya devam ediyor.

Projenin "Yazarlık Atölyeleri" etkinlikleri il çapında 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı 2.döneminde hikâye, deneme, şiir türlerinde ve ülkemizin çok önemli yazarlarının katılımıyla devam edecek.

Etkinliğin pilot bölge uygulaması 12 Ocak 2023'te Menteşe ilçesinde Menteşe Sosyal Bilimler Lisesi, Muğla Gazi Anadolu Lisesi ve Menteşe Turgut Reis Anadolu Lisesi yazarlık atölyesi öğrencilerinin katılımıyla Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Öğrenciler "Şehrin Sesleri" temasından hareket ederek yazacakları hikâyeler için sabahleyin Menteşe ilçesinin tarihi, sosyal, kültürel alanlarını gezerek gözlemlediler. Şehrin ileri gelen esnafları bir araya geldiler. Sonra bu gözlemlerine dair yazılarını yazmak üzere Konakaltı Kültür Merkezi'nde bir araya geldiler.

Etkinliğe Muğla Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü, Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Eylen Terzi, Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek katıldılar.

Muğla Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, "Bu proje ile öğrencilerimiz zaman ilerledikçe ülkemizin geleceğine yepyeni ufuklar kazandıracak donanıma sahip oluyorlar. Ülkemizin kültürüne, tarihine sahip çıkıp şuurlu bir bellekle kendini en iyi şekilde ifade edecek bu gençler okudukları kitaplara eleştirel bir bakış getirmekle kalmayıp yazdıkları yazılarla da geleceklerine daha sağlam adımlarla sahip çıkabiliyorlar. Bu projenin öğrencilerimize kazandırdığı güzelliklerle gurur duyuyorum. Emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyorum."dedi.

Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü de," Öğrencilerimizle bugün iftihar ettim. Yazdıkları hikâyeler birbirinden güzeldi."dedi.

Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek,"Bu etkinlikle gördüm ki geleceğimiz bu güzel gençlerle aydınlanacak. Geleceğin yazarları ile bir arada olmak son derece mutluluk verici." dedi.

Etkinliğe katılan öğrencilerin ve onları hazırlayan öğretmenler İsmail Zorba, Emine Serdar, Ayşen Atalan Sözbilir, Emel Yazıcı, Safinaz Ercan'ın etkinlik sırasında duygulandıkları ve mutlu oldukları görüldü.