HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ

AKILLI YOĞUN BAKIM YÖNETİM SİSTEMİ HAYAT KURTARIYOR

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güçlü Selahattin Kıyan ve ekibinin geliştirdiği ve tıp alanında çığır açacak bir program olan “Akıllı Yoğun Bakım Yönetim Sistemi”, EÜTF Hastanesinin çeşitli birimlerinde kullanılmaya başlandı.

Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon birimi bünyesinde yürütülen “Güdümlü Proje” kapsamında geliştirilen program ile hastaların takibi kolaylaştırılırken ayrıca Sepsis (ciddi enfeksiyon-ölümcül enfeksiyon) olguları da otomatik olarak algılanarak ilgili hekim uyarılabilmekte.

Bunun hayat kurtarıcı bir misyonun yerine getirilmesi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Güçlü Selahattin Kıyan bu sistemle hastaların ileri dönem tedavilerinin planlanması ve bulaş riskinin azaltılması gibi önemli olgulara çözüm yolları ürettiğini de söyledi.

Projenin detaylarını anlatan Prof. Dr. Güçlü Selahattin Kıyan, “Projemiz sayesinde hastanemiz, ilk alım değeri yaklaşık 7 milyon TL, yıllık kullanım ve bakım değeri ise 2 milyon TL olan Hastane Yoğun Bakım Yönetim Sistemine (HYBYS) kavuştu. HYBYS’ ye ek olarak projemize Ar-Ge kapsamında, hekimlerin sepsis tanısına ulaşmasında olguların otomatik olarak algılandığı ve hekimin uyarıldığı, ‘Sepsis Tanıma Sistem Algoritmi’ eklenerek oldukça ölümcül olan ve atlanma riski yüksek olan bu hastalığın erken tanısına olanak sağlanıyor. Özgün ve inovatif yönü oldukça yüksek olan projemiz YBS-IOT sistemi, tamamen yerli ve milli bir yazılım. Başta sayın rektörümüz olmak üzere, projenin her aşamasında yardımlarını esirgemeyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastane Üst Yönetimine, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerine, hastane birimlerimizin yöneticilerine ve proje ekibimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HASTALARIN TAKİBİ ARTIK UZAKTAN DA YAPILABİLİYOR

Akıllı Yoğun Bakım Sisteminin sunduğu olanaklardan bahseden Prof. Dr. Kıyan, “Yoğun bakım ünitelerine kurulan bu sistem sayesinde, hasta uzaktan takip edilebilmekte. Ayrıca yöneticiler; sağlık çalışanlarının çalışma kalitesi, boş yatak durumu, yatakların uygun kullanımı gibi konuları uzaktan ve sürekli bir şekilde kontrol edebilmekte. Sistemimiz; hastaların tıbbi parametrelerinin takibi, yoğun bakım tıbbi skorlarının hesaplanması, sonuçların raporlanması ve kayıt altına alınması ile tedavi süreçlerinin sistem üzerinden planlanması artık çok kolay. Program yapay zekâ destekli yoğun bakım bilgi yönetim sistemi (YBS-IOT) ile özellikle bulaş ihtimalinin en yüksek olduğu yoğun bakımlarda hasta temaslarını en aza indirmesi gibi sağlıkçıların işlerini kolaylaştıran ve güvenliğini sağlayan özellikler de barındırıyor.

Sistemimizde bulunan ‘Protokol Dönüştürücü’ sayesinde farklı marka tıbbi cihazların dilleri ortak bir merkezde toplanıyor. Böylece, farklı marka tıbbi cihazlar, hem birbirine hem de hastane elektronik dosya sistemine uyum içerisinde çalışıyor. Projemiz, özellikle sepsisi yapay zekâ tarafından makine öğrenmesi vasıtasıyla tanıması, hekimleri uyarması, tedavilerini yönlendirmesi ile bir ilk olma özelliğini taşıyor” dedi.