KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ

ORTACA’DA BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ

1-7 Mart arası kutlanan Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında Ortaca’ daki kamu çalışanlarına yönelik Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi düzenlendi.

Ortaca Kaymakamlığı ve Ortaca İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Türkiye Yeşilay Cemiyeti Muğla Şube Başkanlığı ile Muğla YEDAM tarafından verilen eğitim 6.3.2024 tarihinde Ortaca Ticaret Odası Salonunda yapıldı.

Programın açılış konuşmasında söz alan Muğla Yeşilay Denetleme Kurulu Başkanı Erdal Çil, 1920’lerdeki Anadolu coğrafyasının içinde bulunduğu şartlara bakarak Yeşilay’ın bu şartlar üzerinde yine kendi insanımızın oluşturduğu ve yaşı Cumhuriyetimizin de üzerinde olan köklü bir kuruluş olduğunun altını çizdi.

O zamanlar verilen mücadelenin kahramanları olan Dr. Mazhar Osman ve arkadaşlarını rahmet ve şükranla andıklarını belirten Çil, Yeşilay Muğla Şubesi olarak il çapında farkındalık meydana getirecek çalışmalarla bağımlılık mücadelelerini her zamankinden daha fazla azimle yapacaklarını belirtti. Bütün kurum, kuruluş ve vatandaşlarımızın bu farkındalığa desteklerinin önemli olduğunu ifade eden Çil, etkinliğe destek olan İlçe Sağlık Müdürü Dr Seyhan Şimşek ve Sosyal Çalışmacı Cemal Gündüz nezdinde bütün İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanlarına, Yeşilay Cemiyeti Ortaca İlçe Temsilcisi Öğretim Üyesi Dr. Nedim Yıldız’ a ve eğitime katılım sağlayan bütün kamu personeline Türkiye Yeşilay Cemiyeti Muğla Şubesi olarak teşekkür etti.

Daha sonra başlayan eğitimde söz alan Muğla YEDAM’ da görevli uzmanlar ise hazırladıkları görsellerle hem günümüz bağımlılık çeşitleri hem de Yeşilay Danışma Merkezlerince verilen hizmetler hakkında önemli ve ayrıntılı bilgiler verdiler. Katılımcıların sorularını da dikkatle dinleyip cevaplandıran YEDAM uzmanları, değişen şartlarla birlikte gelişen bağımlılık türleri hakkında da Yeşilay’ın kendini sürekli yenileyerek konumlandırdığını, ekip olarak her geçen gün daha da güçlendiklerini vurguladılar. Yeşilay Danışma Merkezlerinin her il merkezinde ücretsiz olarak ve mahremiyet kurallarına sıkı bağlılık çerçevesinde hizmet verdiğini söyleyen uzmanlar, vatandaşların gerek kendileri gerekse yakınları için ülkenin her yerinden ücretsiz 115 hattını arayabileceklerini belirttiler. Ayrıca kendilerine ulaşılabilecek diğer bir kanalın da http://www.yedam.org.tr/ adresi olduğunun altını çizen YEDAM yetkilileri her türlü bağımlılık mücadelesi kapsamında yardım talep eden vatandaşlarımızın yanında olduklarını ifade ettiler.

Eğitime katılan Ortaca Belediye Başkan Yardımcısı Ferruh Atabey ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Seyhan Şimşek’e Türkiye Yeşilay Cemiyeti Muğla Şubesi Denetleme Kurulu Başkanı Erdal Çil tarafından Yeşilay rozetleri takılırken katılımcılara da Yeşilay ile ilgili hazırlanmış özel tanıtım gereçleri dağıtıldı.