27 Temmuz 2021, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'e 100 milyon avro gelecekYaşar Üniversitesi Uluslararası Hukuk Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin konuğu olan Eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri ve Akdeniz için Birlik Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Emekli Büyükelçi Yiğit Alpogan, İzmir’e iki müjde verdi.

Akdeniz için Birlik Teşkilatı’nın kentsel projelerin finansmanı çerçevesinde İzmir, İtalya ve Tunus limanları arasında düzenli deniz otobanı projesinin hayata geçeceğini duyuran Alpogan, kent için büyük önem taşıyan katı atık projesi için de başvurunun yapılacağını söyledi. Avrupa Birliği ile Güney ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında ekonomik, siyasi ve sosyal konularda ilişkileri geliştirerek projeler oluşturan Akdeniz için Birlik Teşkilatı’nın İzmir’in çevre sorunlarına ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak projelerini paylaşan Emekli Büyükelçi, şu bilgileri verdi:

İZMİR’E 100 MİLYON EURO DESTEK

“43 üye devletin desteğini alarak ve finans kuruluşlarıyla sıkı ilişkiler geliştiren teşkilatımız Türkiye için de somut projeler üzerinde çalışmakta. Bunlardan biri de İzmir-Brindisi(İtalya) ve İzmir-Rades(Tunus) limanları arasında düzenli Ro-Ro taşımacılığı yapılması kapsamında geliştirilen deniz otobanı projesi. Proje, yük taşımacılığını karayolundan deniz yoluna aktarılmasını amaçlıyor. Akdeniz’in küresel rekabet gücünü artırmayı hedefleyen projenin 2016-2019 yılları arasında hayata geçmesi planlandı. 100 milyon Euro civarında destek görecek olan proje için İzmir Ticaret Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Liman Başkanlığı ile temasa geçildi.

Proje çerçevesinde limanların genişletilmesi için de çeşitli çalışmalar yapılacak. Projenin İzmir için önemi ortada. Türk ihracat ürünleri için yeni bir dönem başlayacak.”

KATI ATIK PROJESİNİ TEŞKİLATA SUNACAK

1 Haziran’da Ürdün Amman’da gerçekleştirilecek teşkilat toplantısında İzmir için hazırlanan bir katı atık projesinin de sunumunu gerçekleştireceğini belirten Alpogan, projenin onayını almak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

ARAP BAHARI TAM BİR FİYASKO

Akdeniz için Birlik Teşkilatı’nın Gazze halkının içme suyu ihtiyacını karşılayabilmek için de 400 milyon dolar destekli bir projesi olduğunu belirten Emekli Büyükelçi, göç krizi ve Avrupa’nın siyasi tutumu ile ilgili de görüşlerini bildirdi.

Yiğit Alpogan, “Arap Baharı, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin sağlanması amacıyla başladı ama tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Bir iki diktatörün gitmesi pahasına toplumlar büyük bir kargaşa hatta iç savaş içine girdi. İşte bir tanesi de Suriye örneği. Suriye halkı kendi ülkesinden umudu kestiği için Akdeniz’i aşarak Avrupa’ya gitmeye çalışıyor. Akdeniz bugün bir insan mezarlığı haline geldi. Ne yazık ki bu soruna bir çözüm yolu görünmüyor” dedi.

AVRUPA GÖRMEZDEN GELDİ

Avrupa’nın mülteci krizi ile ilgili tutumunu eleştiren Alpogan, “İş gücü açığını kapatmak amacıyla Avrupa’ya giden insanlara yönelik Avrupa hükümetleri asimilasyonu özümseyip, o insanların kültürlerine ve sosyal haklarına saygı göstermedi. Aslında Avrupa, 70’lerde, 80’lerde başlayan bu sorunların faturasını bugün ödemeye çalışıyor. Yani bu problemin çözümü Avrupa Birliği’nde değil. Avrupa hükümetlerinin tutumlarını ve ‘Aman bizden uzak olsunlar’ zihniyetini değiştirmesi gerekiyor. Şimdiye kadar olduğu gibi Avrupa mülteci sorunlarına göz yummaya devam ederse terör sorunlarına da çare bulamayacaktır” dedi.

TÜRKİYE VİCDANEN RAHAT

Mülteci krizinde Türkiye’nin vicdanen rahat olduğunu vurgulayan Alpogan, “Türkiye, ülkesindeki bombalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler için üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Biz vicdanen rahatız. Bu konuda herhangi bir eleştirinin de muhatabı değiliz.” diye konuştu.

26 Nisan 2016
Etiket; yiğit alpogan, yaşar üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Hayallerinin filmini çektiler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir