28 Haziran 2017, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'e 100 milyon avro gelecekYaşar Üniversitesi Uluslararası Hukuk Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin konuğu olan Eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri ve Akdeniz için Birlik Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Emekli Büyükelçi Yiğit Alpogan, İzmir’e iki müjde verdi.

Akdeniz için Birlik Teşkilatı’nın kentsel projelerin finansmanı çerçevesinde İzmir, İtalya ve Tunus limanları arasında düzenli deniz otobanı projesinin hayata geçeceğini duyuran Alpogan, kent için büyük önem taşıyan katı atık projesi için de başvurunun yapılacağını söyledi. Avrupa Birliği ile Güney ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında ekonomik, siyasi ve sosyal konularda ilişkileri geliştirerek projeler oluşturan Akdeniz için Birlik Teşkilatı’nın İzmir’in çevre sorunlarına ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak projelerini paylaşan Emekli Büyükelçi, şu bilgileri verdi:

İZMİR’E 100 MİLYON EURO DESTEK

“43 üye devletin desteğini alarak ve finans kuruluşlarıyla sıkı ilişkiler geliştiren teşkilatımız Türkiye için de somut projeler üzerinde çalışmakta. Bunlardan biri de İzmir-Brindisi(İtalya) ve İzmir-Rades(Tunus) limanları arasında düzenli Ro-Ro taşımacılığı yapılması kapsamında geliştirilen deniz otobanı projesi. Proje, yük taşımacılığını karayolundan deniz yoluna aktarılmasını amaçlıyor. Akdeniz’in küresel rekabet gücünü artırmayı hedefleyen projenin 2016-2019 yılları arasında hayata geçmesi planlandı. 100 milyon Euro civarında destek görecek olan proje için İzmir Ticaret Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Liman Başkanlığı ile temasa geçildi.

Proje çerçevesinde limanların genişletilmesi için de çeşitli çalışmalar yapılacak. Projenin İzmir için önemi ortada. Türk ihracat ürünleri için yeni bir dönem başlayacak.”

KATI ATIK PROJESİNİ TEŞKİLATA SUNACAK

1 Haziran’da Ürdün Amman’da gerçekleştirilecek teşkilat toplantısında İzmir için hazırlanan bir katı atık projesinin de sunumunu gerçekleştireceğini belirten Alpogan, projenin onayını almak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

ARAP BAHARI TAM BİR FİYASKO

Akdeniz için Birlik Teşkilatı’nın Gazze halkının içme suyu ihtiyacını karşılayabilmek için de 400 milyon dolar destekli bir projesi olduğunu belirten Emekli Büyükelçi, göç krizi ve Avrupa’nın siyasi tutumu ile ilgili de görüşlerini bildirdi.

Yiğit Alpogan, “Arap Baharı, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin sağlanması amacıyla başladı ama tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Bir iki diktatörün gitmesi pahasına toplumlar büyük bir kargaşa hatta iç savaş içine girdi. İşte bir tanesi de Suriye örneği. Suriye halkı kendi ülkesinden umudu kestiği için Akdeniz’i aşarak Avrupa’ya gitmeye çalışıyor. Akdeniz bugün bir insan mezarlığı haline geldi. Ne yazık ki bu soruna bir çözüm yolu görünmüyor” dedi.

AVRUPA GÖRMEZDEN GELDİ

Avrupa’nın mülteci krizi ile ilgili tutumunu eleştiren Alpogan, “İş gücü açığını kapatmak amacıyla Avrupa’ya giden insanlara yönelik Avrupa hükümetleri asimilasyonu özümseyip, o insanların kültürlerine ve sosyal haklarına saygı göstermedi. Aslında Avrupa, 70’lerde, 80’lerde başlayan bu sorunların faturasını bugün ödemeye çalışıyor. Yani bu problemin çözümü Avrupa Birliği’nde değil. Avrupa hükümetlerinin tutumlarını ve ‘Aman bizden uzak olsunlar’ zihniyetini değiştirmesi gerekiyor. Şimdiye kadar olduğu gibi Avrupa mülteci sorunlarına göz yummaya devam ederse terör sorunlarına da çare bulamayacaktır” dedi.

TÜRKİYE VİCDANEN RAHAT

Mülteci krizinde Türkiye’nin vicdanen rahat olduğunu vurgulayan Alpogan, “Türkiye, ülkesindeki bombalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler için üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Biz vicdanen rahatız. Bu konuda herhangi bir eleştirinin de muhatabı değiliz.” diye konuştu.

26 Nisan 2016
Etiket; yiğit alpogan, yaşar üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Tatil dijital geçmesin
İşitme engelli genç klip yaptı
İzmirli genç yönetmene bir ödül daha
Hemen şımarık demeyin
Sihiri değnek değiller
Herkes farkında olsun
Adrenelin tutkusu iş fikri oldu
Pokemon çılgınlığının psikolojisi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
En uygunu O'ydu
Tatil dijital geçmesin
Kısa film heyecanı
Dev projenin pilotu DEÜ
Zeliş'e kuzen geldi
İşitme engelli genç klip yaptı
İzmir-Gdansk rekabeti
TSYD İzmir'den spor müzesi hamlesi
Çamur kurutmak için güneş enerjisi
Üniversiteli turizmcilere ödül
Acil servis çalışanları tehlike altında
Kırbiç çiftinin bebek sevinci
İGC Meslek Platformu işbaşında
Karşıyaka'da tramvaylı günler
Altay'a konsey dopingi
İzmir'e yeni spor lisesi açılacak
Altın kız madalyasıyla geldi
Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar
İŞKUR 6 bin işverenle görüşecek
Göz Göz'ün dönüşü
 
+ Çok okunan haberler
Tatil dijital geçmesin

WEB TV Tüm videolar
15 Temmuz Demokrasi Marşı
 
Atletico Madrid-Bayern Münih özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir