17 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Demokrasi tek yolYaşar Üniversitesi “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında, şehitleri anma ve darbe girişimini kınama töreni düzenledi. Selçuk Yaşar Kampusundaki Atatürk büstüne çelenk konulup saygı duruşunda bulunuldu.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Güney de “15 Temmuz açısından demokrasi kültürü“ başlıklı bir konuşma yaptı.

Anma töreni ve konferansa, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Feyhan Yaşar, Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve idari personel katıldı.

Rektör Dinçer, üniversite olarak yüce milletimizin, iradesine, demokrasimize ve milli birliğine karşı yapılan menfur darbe girişimini bu vesileyle tekrar şiddetle kınadıklarını belirtti. Prof. Dr. Cemali Dinçer, “15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine karşı, Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkan, bu uğurda şehit düşerek yaşamını yitiren vatandaşlarımız ile laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetini kuran başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Cumhuriyetimizi bugüne kadar yaşatan tüm şehitlerimizi, saygıyla anıyor kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Dinçer, “Bizler, Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, vatanımızı ve yarınlarımızı korumak için eğitimde ve bilimde en mükemmeli yakalamak, Atatürk’ün beyan ettiği üzere halkımızın muasır medeniyet seviyesine ulaşmasında, öncülük yapmak için canla başla çalışmaya devam edeceğimize söz veriyorum” diye konuştu.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Güney, “15 Temmuz açısından demokrasi kültürü“ konulu bir konuşma yaptı.

Darbeleri sonsuza kadar önlemenin yolunun, demokrasiyi tamamıyla özümsemekten ve yönetim biçiminden ziyade bir erdem ve kültür olarak kabul etmekten geçtiğini ifade eden Prof. Dr. Güney, “Kuralları ve işleyişi herkes tarafından kabul görmüş, gelişmiş, yerleşik hale gelmiş demokrasilerde, askeri darbeler kabul edilemez bir olgu. Demokratikleşme bir süreç ve ne kadar hızlı bir şekilde yöneten ve yönetilenler, asker ve sivil, toplumun her kesimi tarafından demokrasinin gerçekten tek çıkış yolu olduğu içselleştirilirse o zaman askeri darbeler ve diğer sorunlar gerçekten ortadan kalkar” dedi.

Türkiye'nin 100 yıllık bir demokrasi kültürüne sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Güney, “Türk demokrasi tarihinin çok muzdarip olduğu askeri darbeler ve sonrasında çekilen sıkıntılar, yine sadece ve sadece demokrasiyi bütüncül haliyle yerleşik hale geldiği zaman askeri darbelerin konuşulmayarak, defterin kapanacağına inananlardan biriyim. Demokrasinin ülkemizdeki 100 yıllık serüveninde, bu yönetim biçiminin ve kültürünün, insana yakışırlığına yürekten inanarak geçmiş darbeler sırasında ya da başka nedenlerle, sadece, inandıkları gerçek demokrasi yolunda şehit olanlara ödenecek en güzel vefa borcu, Atatürk’ün bu millete layık gördüğü demokrasiye sadece bir yönetim biçimi olarak değil, bir erdem olarak sahip çıkmak, korumak, yaşamak ve yaşatmaktadır. Demokrasinin bu topraklarda kök salmasına 100 yıl önce karar vermiş bir toplum olarak gelecek kuşaklara aktarabilmek için inançla çalışan, demokrasinin tek yol olduğuna ve milli birliğin tek yolunun yine bir erdem olan demokrasiden geçtiğine inanan, bu yolda 100 yıldır can veren bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum” diye konuştu.

16 Temmuz 2017
Etiket; aylin güney, yaşar üniversitesi, cemali dinçer Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Hayallerinin filmini çektiler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MESLEK İLKELERİNE BAĞLILIKLA KURUM VE KURULUŞLARLA GÜÇBİRLİĞİ SAĞLANACAK
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
 
+ Çok okunan haberler
MESLEK İLKELERİNE BAĞLILIKLA KURUM VE KURULUŞLARLA GÜÇBİRLİĞİ SAĞLANACAK

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir