20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

HAYSİYET ABİDESİ: SÜLEYMAN FETHİ15 Mayıs 1919... İzmir, Yunan kuvvetlerince işgal ediliyor. Sadrazam Damat Ferit’in işgale rıza gösteren tutumu, mukavemetle karşılaşma korkusundaki Yunan’ı rahatlatıyor.

Metropolis Hrisostomos’un kışkırtmaları, Rum azınlıkların sevinç gösterileri eşliğinde işgal kuvvetleri katliama girişiyor. Yunan ordusunun İzmir’e geleceği anlaşıldığı andan itibaren, şehrin savunulması, düşmana karşılık verilmesi için çırpınan bir komutan var: İzmir Ahz-ı Asker Heyeti Reisi Albay Süleyman Fethi Bey...

İşgal başlayınca iki Yunan subayı, askerlerle birlikte, Sarıkışla’daki makamına gelerek, Süleyman Fethi Bey’i esir almak istiyor. Bu sırada odadaki Kuranı Kerim’i yere atıp çiğneyen bir askeri tokatlayan Süleyman Fethi, bir süngü darbesiyle yaralanıyor. Yaralı halde odasından çıkarılan Süleyman Fethi, Pasaport bölgesine kadar bu şekilde yürütülüyor.

İzmirli Rumlardan oluşan kalabalık, esir Türk subaylarına yapılan muameleyi sevinç çığlıkları atarak izliyor. Albaylık apoletini sökmeye çalışan Yunan askerini, yaralı haline rağmen “Onu sen mi takdın ki çıkarmaya kalkıyorsun” diyerek engelleyen Süleyman Fethi; “Yaşa Venizelos” demeyi reddedip, “Kahrol Venizelos” diye bağırınca peş peşe gelen süngü darbeleriyle yere yığılıyor.

Eşi Fatma Latife Hanımın, yaralı kocasının kendisine verilmesi talebini işgal komutanı kabul etmiyor. Daha sonra Fransız konsolosunun araya girmesiyle Yunan’ın elinden alınan Süleyman Fethi, kaldırıldığı hastanede şehit düşüyor.

Süleyman Fethi Bey, hatırası baş üstünde tutulması, haysiyetli duruşu nesilden nesile anlatılması gereken gerçek bir milli kahraman.

Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal’in talimatıyla “Miralay Süleyman Fethi Bey zevcesi Fatıma Latife Hanım’a hıdemat-ı vataniye tertibinden dört bin kuruş maaş tahsisi” sağlanması da bunu gösteriyor.

İZMİR ADINI YAŞATMALI

Ancak maalesef kabul etmeliyiz ki Süleyman Fethi Bey ismi on yıllar boyunca hak ettiği ilgiye mazhar olabilmiş değil. Adının yaşatılması maksadıyla İzmir’de atılmış ciddi bir adım yok. Mesela İzmir Körfezi’nde sefer yapan vapurlardan birinin adı neden Süleyman Fethi Bey değil?

2013 yılında İstanbul Taksim’de başlayan hükümet karşıtı eylemlerin (zulüm 1453’de başladı pankartının açıldığı eylemler) anısını yaşatmak daha mı önemli İzmir için? Zira bu isimde bir gemi var İzmir’de...

Neyse ki son dönemde bu konuda atılan olumlu adımlar da var. Ahmet Yenilmez’in hazırladığı “Unutma: Süleyman Fethi Bey” isimli film, son 9 Eylül kutlamalarında İzmir Valiliği öncülüğünde törenlerle halka gösterildi. Tarkan konseri kadar ilgi görmedi elbette ama bu da bir gelişmedir. Süleyman Fethi Bey’in naaşı İzmir'deki Emir Sultan Türbesi haziresinde medfundur. Süngü yaralarıyla delik deşik olmuş albay üniforması da askeri müzede sergilenmektedir.

11 Mart 2023
Etiket; süleyman fethi bey, izmir süleyman fethi Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
HİSSELİ HARİKALAR MUĞLA'DAN GEÇTİ
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
HAYSİYET ABİDESİ: SÜLEYMAN FETHİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
İZMİR'LİLER AVNİ ANIL'I UNUTMADILAR
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
Fatih Baha Aydın, Muğla'da gençlerle buluştu
Dört gün Buda üç gün Zorba
İkinin Biri İzmir'de
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
Gravürlerde yaşayan İzmir
2018 model gelinikler
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir