19 Mayıs 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyorSon zamanlarda yeniden ortaya çıkan bazı online bilgisayar oyunları, çocuklar ve gençler için tehlikeli olabiliyor. Uzmanlar spor, hobi gibi çocuğun ilgi alanlarına yönelik olumlu alışkanlıklar kazandırılmasının ve ailelerin çocuklarıyla olan ilişkilerinin önemine dikkat çekiyor. Çocuklar ve özellikle ergenlik dönemindeki gençler internet, sosyal medya ve bilgisayar oyunlarıyla çokça zaman geçirebiliyor.

Aileler, çocuklarını dışarıdaki tehlikelere karşı korumak istese de insanların kendilerini olduklarından farklı tanıtabildikleri sanal ortam da büyük tehlike arz ediyor. Son zamanlarda yeniden ortaya çıkan bazı online bilgisayar oyunları, çocuk ve gençleri tehdit ediyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Yasemin Meral Öğütçü, çocukluk ve ergenlik dönemlerinin önemine değinerek, “İnsanlar, kendilerine zarar vermesini söyleyen bir oyun neden oynar diye düşünüyoruz. Gençler, kim oldukları sorusuna yanıt aradıkları ergenlik çağında, aileleri tarafından yeterince anlaşılmadıklarını düşünebiliyor. Özellikle iletişimi düşük ailelerde çocuklar dışarıya yönlenebiliyor. Akranlar arasında ya da sanal ortamda kendini daha özgür hissedebiliyorlar.” dedi.

Gençlerin aileleriyle geçirdiği zamanda ve iletişimde düşüş varsa, bunun tehlike sinyali olabileceğini söyleyen Doktor Öğretim Üyesi Öğütçü, “Ailelerin bu dönemde çocuklarındaki değişimleri iyi takip etmesi önemlidir. Eğer içe kapanma, iletişimi kesme, bilgisayar başında daha uzun süre geçirme, gizlice bilgisayar başına geçme gibi davranışlar tehlike işareti olabilir. Ergenlikte elbette bazı davranış değişiklikleri olabilir ama buna ‘ergenlik’ deyip geçilmemeli. Bazen ağır başlı, efendi, sakin diye nitelikler yakıştırdığımız çocuklarımız depresyonda olabilir! Ergenlik, çatışmanın da çok yaşandığı bir dönem. Yine de aileler çocuklarına ‘ne olursa olsun senin yanındayız’ mesajını verebilmeli, iletişimini iyi kurmalı. Her şeyi ailesiyle konuşabileceği güvenine sahip olan gençler, bu süreci daha rahat atlatabiliyor.” diye konuştu.

İnternet ve sosyal medya konusunda da aileleri uyaran Doktor Öğretim Üyesi Öğütçü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle sanal ortamda insanlar kendilerini farklı biçimde tanıtabiliyorlar. Bunu doğrulamak her zaman mümkün olamayabilir. Bu bilincin ve bunun neden olabileceği tehlikelerin gençlere aktarılması çok önemli. Onların farkındalık kazanması, diğer bütün engellemelerden daha etkili bir yöntem. Spor, hobi gibi çocuğun ilgi alanlarına yönelik olumlu alışkanlıklar da çok faydalı. Teknolojiyi günlük hayatımızda bu kadar yoğun kullanırken, çocuklarımızdan telefon ve bilgisayarları uzak tutmak çok gerçekçi değil. Bunun yerine aileler, çocuklarının oynadığı oyunlarla ilgilenebilir, ihtiyaç duyarlarsa araştırabilir. Gençlerin bilgisayar ve telefon başında geçirdikleri süre önceden limitlendirilebilir. Aileler çocuklarının arkadaşlarını tanımalı ve onların kişiliğinde önemli değişiklikler tespit ederlerse uzman psikologlara başvurmalı. Yardım almaktan kesinlikle çekinmemeli.”

01 Haziran 2023
Etiket; yasemin meral öğütçü Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
HİSSELİ HARİKALAR MUĞLA'DAN GEÇTİ
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
Akran zorbalığını hafife almayın
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
İZMİR BASININDA HAZİN BİR SAYFA
İLK KURŞUN MUAMMASI
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
ENGELSİZ ERİŞİME DESTEK
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Eliz Mira için bir araya geldiler
Çalışmak bizi tüketiyor mu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir