1 Mart 2024, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dünyada mülteci dramı derinleşiyorSuriye’de yaşanan karışıklıkların ardından 2011 Nisan ayından bu yana Türkiye’ye sığınma amacıyla gelen binleri aşkın mülteci kamplarda yeni yaşamlarına uyum sağlamaya çalışıyor.

Mültecilerin, hayatlarını tehlikeden kurtaran bireyler olduğunu vurgulayan uzmanlar, yurdunu bırakıp başka ülkeye sığınan insanların toplum gözünde suçlu olarak algılanmasının önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 
İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, Rektör Danışmanı Av. Esra Katıman, Suriye’deki iç savaşın uluslararası boyutu bulunduğunu, bunun Türkiye’ye de yansımaları olduğuna dikkat çekti. Av. Esra Katıman, “Mülteci kavramı, devletlerin karşısına büyük bir sorun olarak çıkıyor. Türkiye yaptığı yeni yasayla mültecilere sahip çıkmak zorundadır. 13 Nisan 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nu ile birlikte yasal bir boşluk giderildi. Yasa öncesinde yabancıların durumuna yönelik bu boşluk uluslararası yargı kararlarıyla bir nebze doldurulmaya çalışılıyordu” dedi.


Yasa maddelerinin tek başına sorun çözmediğini, asıl neticenin uygulamada alınacağını belirten Katıman, toplumun mülteci, sığınmacı gibi kavramlara hazırlanması gerektiğini söyledi. Katıman, “Burada, toplumsal psikoloji çok önem kazanıyor. Türk toplumu olarak mülteci, sığınmacı kavramlarına yabancıyız. Yabancıları ‘turist’ olarak algılıyoruz. Mülteciler, sığınmacılar kötü muameleden kaçan insanlardan oluşuyor. İnsan onuruna uygun şartlarda barındırılmalarını sağlamak gerekiyor. Toplumu buna alıştırmak için çalışmalar yapılmalı, sivil toplum kuruluşları bu noktada devreye girmelidir. Çadır kamplarının bulunduğu bölgelere yakın yaşayanlar üzerinde, bu insanların durumuna yönelik olumlu bir bakış açısı kazanması amacıyla çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu.
Suriye’de iç savaş yaşandığını, bu ülkeden gelen insanların sınır dışı edilmesi durumunda uluslararası hukuka aykırı davranılmış olacağını anlatan Katıman, mültecilerin, sığınmacıların iç politika konusu yapılmaması gerektiğini kaydetti. Katıman, şunları söyledi:


“İç savaş ya da savaş yaşanan bir bölgede halk mecburiyetten, hayatta kalmak için yaşadığı topraklardan ayrılıyorlar. Ülkelerinden kaçıyorlar. Bu durumda kapıyı kapatmak söz konusu olamaz. Diğer ülkelerin konuya hassasiyetinin de arttırılması gerekir. Mülteciler, sığınmacılar suçlu değil. Bu yanılsama kolluk kuvvetlerinde de vardı. Uluslararası yasayı; pasaport taşımayı ihlal ediyorlar. Ancak bu insanlar tehlikeyle karşı karşıya kaldıkları için ülkelerini terk ediyorlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayacaklar. 3. ülkeye yerleştirilinceye kadar yaşamsal koşullarının sağlıklı bir şekilde karşılanması lazım.”

20 Eylül 2013
Etiket; İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, Esra Katıman, Dünyada mülteci dramı derinleşiyor Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir