28 Mayıs 2023, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

ŞAMPİYONLARIN GÖZÜ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNDEBUCA IMSEF Uluslararası Proje Yarışmasında Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi Öğrencileri Sercan Efe KARAMAN ile Ecem Topaloğlu iki ayrı daldaki projeleriyle Türkiye finallerine seçildiler.

Bilimsel projelerde Muğla’ nın adını her seferinde başarı ile duyuran Yönelt Lisesi, bu sefer de iki dalda daha yeni bir başarıya imza atarak adını duyurdu.

BUCA IMSEF Uluslararası Proje Yarışmasında Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi Öğrencisi Sercan Efe KARAMAN’ ın Biyoloji alanında ve Ecem Topaloğlu’ nun ise Kimya alanında hazırladığı iki ayrı daldaki projeler Türkiye finalisti seçildiler.

Türkiye’den yüzlerce proje içinden Türkiye finaline kalan öğrenciler, bilimsel sevinçlerini ve heyecanlarını Muğla kamuoyu ile paylaşırlarken sıradaki hedeflerinin. 15-19 Kasım tarihlerinde yapılacak olan Türkiye finalleri daha sonra da BUCA İMSEF’ in Uluslararası Yarışmalarında ülkemizi temsil etmek olduğunu söylediler.

İyi İngilizceleri ve yüksek özgüvenleriyle dikkat çeken öğrenciler başarılarında Muğla Özel Yönelt Okulları Proje Koordinatörü ve aynı zamanda Uluslararası Genç Bilim İnsanları Derneği kurucu başkanı Mehmet Ali Onaran’ ın ve okullarında oluşturulan takım olma ruhunun çok önemli payı olduğunun da altını çizdiler.

Biyoloji dalında Türkiye finalisti seçilen Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi Öğrencisi Sercan Efe Karaman, COVID-19 döneminde okul dezenfektanın nasıl yapılması gerektiği ve hangi temizlik malzemelerini kullanarak mikroorganizma ve patojen yükünün azaltacağını konu alan projesi ile finale kaldı.

Kimya Dalında Türkiye finalisti seçilen, Muğla Özel Yönelt Anadolu Lisesi Öğrencisi Ecem Topaloğlu ise Su yokluğu çektiğimiz son yıllarda kirli suların arıtımı ve su artımında Biyosorpsiyon ve fitoremidasyon( bitkileri kullanarak su arıtımı yöntemi) yöntemlerini kullanarak başarıyı yakaladı.

Projelerin danışmanlığını yapan Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran, aynı zamanda Yönelt Okulları Proje koordinatörlüğü görevini de yürütüyor. Yakın bir tarihte Türkiye için bir ilki gerçekleştirerek Uluslararası Genç Bilim İnsanları Derneği’nin kuruluşunda bulunarak kurucu başkanı da olan ONARAN, Muğla’ nın projelerde, uluslararası yarışmalarda örnek model olması için de büyük çaba göstermekte.. Bilimin topluma yayılmasında öncülük yapmaktan mutluluk duyduğunu, eğitime yatırımın uzun vadeli ancak etkisinin kalıcı olduğuna ve ülke kalkınmasındaki rolüne dikkat çeken başarılı hoca, “Biz dünya ülkelerine bilimsel yarışmalara giderken dünya ülkeleri bundan sonra Muğla’ya ve Türkiye’ye gelecek. Biz bunun derdindeyiz. Muğla’nın bilim şehri olmasına katkı sağlamak İçin dernek kurduk sivil toplum örgütü olarak bilime gönüllü olarak ivme kazandıracağız. Üniversite şehri olan Muğla için Uluslararası Genç Bilim İnsanları olarak köprü olacağız. Tüm kurumları işbirliğine çağırıyorum. Bilimsel birlik şart” dedi.

Muğla Özel Yönelt Koleji Genel Müdürü Feridun Öztürk ise projelere desteklerinin dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da tam olacağını söyledi. “Akademik başarı kadar proje başarılarına önem veriyoruz. Dünya ülkelerinden her yıl başarı ile dönüyoruz. Bu başarıda proje koordinatörümüz Mehmet Ali Onaran Hocama ve öğrencilerimize destek olan değerli velilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Proje için öğrencilerimizin bilimsel düşünme becerileri için sınırsız düşünüyoruz. Yönelt Okulları olarak içinde bilim olan her türlü projeye desteğiz. Biz de Muğla’nın bilim şehri olmasını istiyor, bu uğurda üzerimize ne düşerse de çam sakızı misali katkımızı sunuyoruz. Muğla’nın bilim şehri yolunda katkı sağlayan okulumun bütün organlarına, Uluslararası Genç Bilim İnsanları Derneğine ve onlara destek veren üyelerine Muğla olarak teşekkür ederiz. Uluslararası yarışmada Muğlalı Öğrencilerimizin yanındayız. Başarılarının farkındalık yaratacağına inanıyoruz. Mehmet Ali Onaran hocamızı ve bilimsel takımını alkışlıyoruz.”

Projeleriyle şimdi bütün Muğla’nın gözlerini üzerlerine diken öğrenciler Sercan Efe KARAMAN ile Ecem Topaloğlu ise dünya dilinde bilimsel yarışmada Türkiye’yi temsil edebileceklerini ve en büyük arzularının yurtdışında ülkemizi temsil etmek olduğunu söylediler. Başarılarının uzun soluklu çalışmalarının ürünü olduğunu, ekip, takım ve araştırmanın böyle bir sonucu çıkardığını ifade eden öğrenciler, “daha 9. sınıfta proje hazırlama derslerimizde proje nedir, nasıl hazırlanır nasıl literatür taranır bunları öğrenmekle başladık. Danışman hocamızla birlikte uzun zamandır akademik derslerimizin ardından projeleri araştırıp, fikir alışverişi yapıyor, özel çalışma ortamı yaratarak hazırlıyoruz. Başarı tabi ki bütün bunların sonucunda yakalanıyor. Geçmişte okul olarak bir çok TUBİTAK başarılarımız var ancak şimdi hedefimiz daha büyük ve gözümüzü, gönlümüzü daha büyük başarılara yönelttik” dediler.

09 Kasım 2021
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
ŞAMPİYONLARIN GÖZÜ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNDE
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
TÜRKİYE' DE BİR İLK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
AKILDAN UZAKLAŞTIKÇA SELEFİLEŞİYORUZ
ANADOLU LİSESİ SANKİ BİR EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Başarıda engel tanımıyorlar.
MANİSA'LILAR OKTAY SİNANOĞLU'NU UNUTMUYOR
İSTİKLAL MARŞINI DEĞİŞTİRME GİRİŞİMLERİ
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Mülteci çocuklar için deklarasyon
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir