9 Mayıs 2021, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dev projenin pilotu DEÜDokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Portalı(KÜSİP)’nın Türkiye’deki ilk uygulayıcı ortağı olduğunu bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 2 Haziran’da Türkiye Biyoteknoloji Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde ‘Ulusal Biyoteknoloji Çalışma Grubu’ toplantısı gerçekleştirildi. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Portalı (KÜSİP)’nın tanıtıldığı toplantıda, biyoteknoloji alanında ilk pilot uygulamanın DEÜ ile yapılmasına karar verildi.

KÜSİP’te biyoteknoloji özelinde kayıt ve katılımın arttırılması amacıyla DEÜ’nün yanı sıra, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi ile Avrupa Biyoteknoloji Derneği ağı kanallarının kullanılacağı açıklandı.

DEÜ, kamu ve özel sektörün sanal bir platform üzerindeki bu en önemli buluşmalarından biri olan KÜSİP’e, ev sahipliği yapacak ve Ar-Ge çalışmaları, gelişmiş laboratuvar altyapısı ile bilim ve teknoloji tecrübesiyle katkı sunacak. Hazırlanan projelerde ortaklık imkanları, insan kaynakları ve kariyer planlama çalışmalarıyla gençlere iş olanakları sağlanacak.

TECRÜBEMİZLE DESTEK VERECEĞİZ

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, toplumların gelişmesi ve refah seviyesinin artmasındaki önemli etkenlerden birinin bilimsel ve teknolojik gelişmeler olduğunu söyledi. Rektör Kasman, DEÜ’nün, KÜSİP’e bilimsel ve akademik düzeyde katkı sağlayacağını belirterek, “Bilimsel ve teknolojik gelişmişlik düzeyi, ülkeler arasındaki rekabette belirleyici faktördür. Kamu, üniversite ve sanayi işbirliğinde önemli bir kilometre taşı niteliğinde olan KÜSİP, Ar-Ge fonlarına, araştırmacılara, yatırımcılara ve bilgi kaynaklarına kolay ve hızlı erişiminin sağlanmasını amaçlıyor. Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biri olarak, KÜSİP’e destek vereceğiz. DEÜ’nün sahip olduğu tecrübe, kamu kurumlarına, girişimcilere ve sanayicilere ülkemizi bir adım ileriye taşıyacak gücü verecektir. Birçok önemli disiplinin bir araya geldiği bir ortaklıkta DEÜ olarak örnek bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

BU BİRLİKTELİĞİ ÖNEMSİYORUZ

Rektör Kasman, DEÜ’nün üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem verdiğini ifade ederek, “KÜSİP, DEÜ ile ilk pilot uygulamayı gerçekleştirecek. Son dönemdeki çalışmalarla biyoteknoloji alanında çalışan akademisyenlerimizi, Ar-Ge merkezlerimizi ve laboratuvar alt yapımızı KÜSİP’e ileterek, farklı kurum ve kuruluşların hizmetine açmış olacağız. KÜSİP, üniversite öğretim elemanları, üniversite öğrencileri, sanayi kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile kamu-özel sektör Ar-Ge merkezlerinin bilimsel ve teknolojik alanlarda bilgi edinmesi, bilginin paylaşımı ve işbirliği gibi konularda ulusal ve uluslararası bir hareket olacaktır. Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin gelişmesi ve bu mekanizmanın dinamik bir yapıda olması, başarılı çalışmalara sıçrama noktası niteliğindedir” diye konuştu.

KÜSİP’TE NELER OLACAK?

KÜSİP’e biyoteknoloji alanında araştırmacılar, fon sağlayıcılar, ulusal ve uluslararası kurumlar girebilecek. Portalda akademisyenler, biyoteknoloji alanındaki yeni gelişmeleri, Ar-Ge merkezlerini, istatistikleri ve laboratuvar alt yapılarını görebilecekler. Yayın arama noktasında da KÜSİP geniş bir veri tabanı sunacak. Proje geliştirmek isteyen akademisyenlere fon sihirbazı ile fon sağlanacak. Ayrıca kullanıcıların portala erişebilmesi için mobil uygulamalar hazırlandı. KÜSİP’e, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı Araştırma, Geliştirme ve Girişimcilik Daire Başkanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Orman ve SU İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, YÖK ve KOSGEB gibi kurumlar destekliyor.

21 Haziran 2017
Etiket; küsip, deü, adnan kasman Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Fay hatlarına hendek açılacak
Tümör konseyleri öncü oldu
Türkiye'nin ilk biyotıp merkezi İzmir'de açıldı
DEÜ öğrencilerinden Kütahya ve Mardin'e destek
Yaşarlı kızlar ilk maçlarını kazandı
İngiliz gencin organlarıyla hayata döndü
Çocuk Genetik Sempozyumu DEÜ'de yapıldı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
AKILDAN UZAKLAŞTIKÇA SELEFİLEŞİP, ARAPLAŞIYORUZ.
ANADOLU LİSESİ SANKİ BİR EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Başarıda engel tanımıyorlar.
MANİSA'LILAR OKTAY SİNANOĞLU'NU UNUTMUYOR
İSTİKLAL MARŞINI DEĞİŞTİRME GİRİŞİMLERİ
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Mülteci çocuklar için deklarasyon
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
İzmir yeni müfredata hazır
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Gurbetçi gençler İzmir'de
İzmir'den Amerika'ya uzanan başarı
Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
 
+ Çok okunan haberler
AKILDAN UZAKLAŞTIKÇA SELEFİLEŞİP, ARAPLAŞIYORUZ.

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir